91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 27.04.2024 r.
Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Radio głos
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to polskie święto państwowe poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

 

Data 1 marca nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę. Powojenna konspiracja niepodległościowa była, aż do powstania Solidarności, najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

W tym roku z okazji obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Gmina Pelplin wraz z Zespołem Kształcenia i Wychowania w Kulicach oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie przygotowały uroczystości upamiętniające „Żołnierzy Niezłomnych” mające miejsce w dniach 29.02-02.03.2016 r. 

Pelplin, dzień pamięci żołnierzy wyklętych

Przed wyruszeniem Marszu 1.03.2016:

Obchody w lesie w Bielawkach 1.03.2016:

We wtorkowy poranek, 1 marca 2016 roku, grupa kilkudziesięciu osób ruszyła spod budynku urzędu miasta i gminy Pelplin do leśniczówki w Bielawkach, gdzie o godz. 11.00 odbędą się dalsze uroczystości upamiętniające żołnierzy wyklętych. Wydarzeniu przewodniczy burmistrz Pelplina Patryk Demski

Galeria zdjęć »