91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 27.01.2023 r.
Imieniny: Angela, Jan, Przybysław

Radio GłosInscenizacja historyczna, otwarcie wystawy dotyczącej Tczewa międzywojennego i koncert Anity Lipnickiej to tylko niektóre atrakcje tegorocznego Dnia Tczewa, które obchodzono 30 stycznia 2016 roku.

 

30 stycznia od 1992 roku obchodzony jest jako Dzień Tczewa. Jest to pamiątka wkroczenia wojsk gen. Józefa Hallera do Tczewa w 1920 roku. 30 stycznia to okazja nie tylko do historycznych refleksji i przypomnienia powrotu miasta do Macierzy, ale także sposobność nagrodzenia tych, którzy zasłużyli się dla Tczewa swoją pracą, osiągnięciami.

 

Również w tym roku – 30 stycznia, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej przekazane zostały najważniejsze wyróżnienia prezydenta i samorządu miasta: Honorowy Obywatel Miasta Tczewa oraz Tczewianin Roku. Honorowym Obywatelem Tczewa, zgodnie z uchwała podjęta w grudniu ub. r., został Kazimierz Zimny - za etycznie wzorową postawę sportowca, trenera i działacza sportowego, którego osiągnięcia sportowe i umiejętności zawodowe wpływały na promocję miasta Tczewa w kraju i za granicą.  


Obchody Dnia Tczewa, 30 stycznia 2016 r., rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji mieszkańców Tczewa  w  Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, której przewodniczył ks. prał. Piotr Wysga. Homilię wygłosił ks. wikariusz Krystian Fedek. Kolejnym punktem świętowania była Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w CKiS przy ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 10 w Tczewie. 

Podczas sesji wręczono wyróżnienia Honorowego Obywatela Miasta Tczewa, nagrodę „Tczewianin Roku 2015”,  wyróżnienia Rady Programowej KKE „Pierścień Mechtyldy”. W godzinach południowych na placu Hallera odbyła się inscenizacja historyczna z okazji powrotu Tczewa do Polski w 1920 roku,a następnie w przemarszu udano się  ulicami Tczewa z placu Hallera do Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, gdzie miało miejsce otwarcie wystawy „20 lat wolności. Tczew 1920-1939”.  To kolejna ekspozycja historyczna przedstawiająca dzieje Tczewa. Tym razem zostały poruszone najważniejsze aspekty z okresu międzywojennego: powrót Tczewa do Polski w 1920 roku, życie polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne. Klimat epoki został podkreślony licznymi efektami multimedialnymi, które zainteresują współczesnego odbiorcę. Interaktywny quiz, multimedialna podłoga, multimedialne manekiny – to tylko niektóre z nich. Niewątpliwą atrakcją jest fotoplastykon, w którym można obejrzeć najciekawsze miejsca przedwojennego Tczewa. Na uwagę zwraca także wielkoformatowa makieta miasta. Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających liczne gadżety, w tym zeszyt ćwiczeń dla najmłodszych.

Wystawa jest czynna od 31 stycznia 2016 roku do 31 grudnia 2018 roku w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4.

Galeria zdjęć »

Otwarcie wystawy w Tczewie 30.01.2016:

Rozmowa z twórcą wystawy Józefem Ziółkowskim: