91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 06.02.2023 r.
Imieniny: Dorota, Bohdan, Ksenia

W książce „Dla Niepodległej. Żołnierze Wykleci 1944-1963”, znalazły się wiersze kwidzynskiej poetki Barbary Lipińskiej–Postawy.

 Ukazała się książka „Dla Niepodległej. Żołnierze Wykleci 1944-1963”. Wydawcą jest Społeczny Komitet Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu.

W książce znalazły się opracowane przez naukowców biogramy kilkudziesięciu żołnierzy niezłomnych m.in. kapitana Remisza, Bartka Flame, mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszko” , rotmistrza Witolda Pileckiego, czy wyklętych walczących do końca lat pięćdziesiątych, zza Bugiem, na Kresach Utraconych ppor. Anatola Radziwonika ps. Olech czy kapitana „Ragnera” oraz ostatnich wyklętych Józefa Franczaka „Lalka” i Andrzeja Kiszki „Dęba”. Tadeusz Płużański, prezes Fundacji Łączka przedstawia biografie oprawców żołnierzy wyklętych, sędziów, prokuratorów, śledczych. 

W książce są także wiersze Leszka Długosza, listy Łukasza Cieplińskiego „Pługa” oraz trzy wiersze mieszkanki Kwidzyna Barbary Lipińskiej–Postawy: „ Łączka”, „Niezłomni” oraz niezwykle wzruszający wiersz o Danucie Siedzikównie „Ince” pt. „Inka-pisane tej nocy”. Ten ostatni wiersz znalazł się jako piosenka w repertuarze Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego na płycie „Podziemna armia powraca”.

-W nocy, w przeddzień Dnia Żołnierzy Wyklętych (1 marca 2012 roku) nie mogłam spać i zaczęłam czytać o Danusi Siedzikównie „Ince”. Myślałam o jej bohaterstwie, o jej patriotyzmie. Przeglądałam dostępne w Internecie jej zdjęcia. Z fotografii patrzyła na mnie niemal dziecięca buzia. I to dziecko zamknęli, znęcali się nad nim, osądzili i rozstrzelali! I nic. Świat potoczył się dalej. Oprawcy dobrze się mieli. Słowa wiersza przyszły do mnie same i jeszcze tej nocy umieściłam je na swym blogu- mówi kwidzyńska poetka o motywach powstania wiersza. 

Książkę można nabyć w tymczasowej siedzibie Stowarzyszenia Kresowiaków ul. Warszawska 20

( Biuro Impet) tzw. akwarium.