91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 23.11.2024 r.
Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens

Aby docenić pracę wolontariuszy, wyróżnić tych najaktywniejszych oraz podziękować wszystkim za wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, w dniu 18 grudnia 2014 r. podczas sesji Rady Miejskiej w Pelplinie, już po raz piąty zostały wręczone Nagrody Wolontariatu przyznawane przez Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin.

 

Dla przypomnienia, w dniu 02 grudnia 2014 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Pelplin odbyło się posiedzenie Kapituły Nagród Wolontariatu w składzie: Tadeusz Błędzki, Tomasz Czerwiński,  Anna Czwojda, Klaudia Dering, Łukasz Lichnerowicz, Krystyna Kłodda – Demska oraz Elżbieta Wiśniewska.

Decyzją kapituły do tegorocznej Nagrody Wolontariatu nominowani zostali:

W kategorii Wolontariusz Roku:

  • Mikołaj Gajda
  • Grupa wolontariatu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  w Pelplinie
  • Oskar Krajnik

Laureatem w kategorii Wolontariusz Roku 2014 zdobywając taką samą liczbę punktów zostali: Grupa wolontariatu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  w Pelplinie oraz Oskar Krajnik

Grupa wolontariatu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  w Pelplinie
Corocznie wolontariusze biorą udział w licznych akacjach organizowanych przez różne instytucje, sami podejmują inicjatywy mające na celu pomoc najbardziej potrzebującym. Liczba osób działających w szkolnym wolontariacie szacuje się na ok. 50 osób, choć jest stale zmienna z tendencją zwyżkową i zależy od rodzaju akcji, w jakiej biorą udział. Działalność szkolnego wolontariatu opiera się na podejmowanych przez uczniów inicjatywach. Podjęte w roku 2014 działania wolontariatu wskazują na duże zaangażowanie i inicjatywę młodzieży.

Oskar Krajnik
Oskar aktywnie działa m.in. przy organizacji Kociewskich Igrzysk Osób Niepełnosprawnych. Swoje zaangażowanie i chęć pomocy wykazuje niezmiennie od czasu liceum po dziś dzisiejszy. Jego pasja i zaangażowanie spowodowały, że mimo iż działa jako wolontariusz to uczestniczy w przygotowaniach na prawach organizatora. Kiedy włącza się w działania zegarek przestaje mieć dla niego znaczenia. Zawsze życzliwy, chętny do pomocy i niezastąpiony.

W kategorii Organizacja przyjazna wolontariuszom nominowani zostali:

  • Fundacja Jedynka Dzieciom
  • Zespół „Na cały głos”
  • Stowarzyszenie Miłośników Pelplina

Laureatem w kategorii Organizacja przyjazna wolontariuszom został Zespół „Na cały głos”
Zespół ewangelizacyjny: „Na cały Głos” powstał we wrześniu 2011 roku. Jest zespołem działającym przy Radiu Głos w Pelplinie. Do zespołu należy ponad 20 młodych osób z Pelplina i okolic. Swoją pasją, zaangażowaniem  i talentem muzycznym tworzą wspólnotę osób, które z wielką radością przyjeżdżają, co tydzień,  do Pelplina na  próby. Mimo nauki w szkole,  studiów w Gdańsku i  Bydgoszczy, w zespole odnajdują siłę jako wspólnota ludzi których połączyła pasja i miłość do muzyki. Członkowie zespołu wraz ze swoim opiekunem tworzą świetny, zgrany zespół, który zarażą radością wszystkich, którzy przychodzą na koncerty. Ks. Zbigniew bardzo przykłada się do rozwoju zespołu i dba o to, aby wewnątrz panowała atmosfera zaufania, życzliwości i wzajemnego poszanowania.

W kategorii Firma przyjazna społeczności lokalnej nominowani zostali:

  • Transport, Usługi, Handel, Skład Opału, Materiały Budowalne, Skup Złomu Tadeusz Decka
  • Elektrownia Północ S.A
  • Wydawnictwo „Bernardinum”

Firmą przyjazna społeczności lokalnej 2014 zostało Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum”
Wydawnictwo „Bernardinum” od lat wspiera liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i oświatowe na terenie Miasta i Gminy Pelplin. To firma czynnie wspierająca swoją działalnością rozwój społeczności lokalnej. Jest to instytucja, która zyskała szacunek oraz wysoką ocenę swoich działań w odbiorze lokalnej społeczności.

W tej kategorii Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin przyznał wyróżnienie specjalne dla firmy Transport, Usługi, Handel, Skład Opału, Materiały Budowlane, Skup Złomu Tadeusz Decka. Firma ta od lat wspiera pelpliński sport. Jest sponsorem Klubu Sportowego ‘Centrum” Pelplin oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka Pelplin”. Pomaga przy wydarzeniach sportowych, takich jak Pelplińska Liga Futbolowa, czy Pelplińska Liga Halowa. W 2014 roku Pan Tadeusz Decka pomógł w wybudowaniu boiska siatkówki plażowej przy Zespole Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie.

W kategorii Inicjatywa społeczna roku  nominowani zostali

  • Projekt „Wiele kultur, jedna Europa”
  • Regionalna Parafiada Dzieci i Młodzieży z Diecezji Pelplińskiej
  • Piękne i głośne czytanie na bibliotecznym dywanie i nie tylko…
  • Piknik Motocrossowy w Rajkowach
  • Noc Muzeów

Laureatem w kategorii Inicjatywa społeczna roku zdobywając tą samą liczbę punktów zostały inicjatywy  „Wiele kultur, jedna Europaoraz  Noc Muzeów

Projekt „Wiele kultur, jedna Europa”
Pomysł realizacji projektu w Pelplinie, a następnie rozpisanie poszczególnych działań to dzieło jednej z mieszkanek Pelplina. Głównym organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Miłośników Pelplina. Do Pelplina zawitało 81 gości z czterech krajów europejskich, Włoch, Węgier, Litwy i Malty. Goście z Europy przez 10 dni mieszkali m.in. w domach mieszkańców gminy Pelplin, co dało szansę na zaangażowanie się mieszańców i integracji z mieszkańcami innych krajów europejskich.

Kolejna zwycięska inicjatywa to Noc Muzeów:
Dzięki wolonatrystycznemu zaangażowaniu wielu osób miejsce, które pełni rolę Pomnika Historii zachwyciło licznie przybyłych gości w sposób szczególny bogactwem architektury, wyposażenia oraz  niepowtarzalną atmosferą przywołując dawne   czasy, kiedy gospodarowali tu szarzy mnisi. Noc muzeów to akcja podczas której uczestnicy mieli okazję posłuchać muzyki organowej; poddać się refleksji  i rozważaniom poetyckim  Świętego Jan Pawła II; wziąć udział w niecodziennym odkrywaniu  tajemnic katedry, rozwiązując zagadki i rebusy. Poznali dawne rzemiosła klasztorne poprzez  uczestnictwo w warsztatach herbarium, bursztynu, wytopu świec i piśmienniczym. Wzięli udział w biesiadzie razem z  Królem Janem III Sobieskim wizytującym klasztor cysterski, by na koniec ubogacić się duchem chorałów  gregoriańskich rozbrzmiewających jak dawniej i roznoszących dźwięki pod najpiękniejszymi w Europie sklepieniami.

W tej kategorii Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin przyznał wyróżnienie specjalne za inicjatywę Piknik Motocrossowy w Rajkowach. Organizatorem wydarzenia była grupa przyjaciół zainteresowanych sportem offroad’owym pod nazwą stowarzyszenie MX Banda. Po kilku wyprawach na okoliczne tory i zawody motocrossowe powstała idea budowy toru na własnym terenie. Prace ruszyły z początkiem maja 2013 r. Grono przyjaciół wzięło sprawę we własne ręce i zaczęło prace nad wymarzonym torem. Początki były trudne, ale wspólna pasja wygrała. Z każdym dniem po ciężkich pracach z taczką i łopatą w dłoni zaczął powstawać tor. Z końcem maja 2013 r. prace nad torem zostały ukończone a 23 marca 2014 r. zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Motocyklowe pod nazwą „MX BANDA”.  Cały ten wysiłek, który włożyli w budowę toru, w chwili obecnej przynosi wszystkim wiele satysfakcji i radości płynącej z jazdy motocyklem crossowym. Na torze zorganizowane zostały dwie edycje pikniku motocrossowego, w które zaangażowanych było wielu wolontariuszy, którzy wykonywali wszystkie prace społecznie.

Źródło: pelplin.pl