91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 23.11.2024 r.
Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens

Szkoła w Tychnowach otrzymała patronat legendarnej działaczki Armii Krajowej Marii Kotlarz.

 

W piątek 25 września 2015 roku w Szkole Podstawowej w Tychowach odbyły  się uroczystości związane z siedemdziesięcioleciem placówki i nadaniem imienia oraz sztandaru.

Galeria zdjęć »

W piątek przed południem w parafii św. Jerzego i Opatrzności Bożej w Tychnowach została odprawiona  Msza święta z udziałem społeczności szkolnej i mieszkańców wsi oraz absolwentów. Proboszcz parafii ks. Piotr Świtajski poświęcił sztandar szkoły, na którym obok godła zapisano szczególne zawołania dla uczniów, nauczycieli i rodziców: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka. Stały się one treścią niezłomnego życia Patronki Szkoły Pani Marii Kotlarz. Jubileusz, nadanie sztandaru i Imienia Szkole to ważne wydarzenie dla gminy Kwidzyn, mieszkańców Tychnów i Dolnego Powiśla.

28 maja 2015 roku Uchwałą Rady Gminy Kwidzyn – na wniosek uczniów, nauczycieli i rodziców,  nadano Szkole Podstawowej w Tychnowach imię Marii Kotlarz – porucznika Armii Krajowej, nauczyciela i wychowawcy z powołania. Pani Maria Kotlarz jest Postacią znaczącą
w środowisku.  Pamięć o Niej jest żywa do dziś wśród mieszkańców wsi ” – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Urodziła się 21 lipca 1918 roku w Petersburgu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wraz
z rodziną osiedliła się w okolicach Grodna. Całe życie marzyła, żeby zostać nauczycielką i wytrwale dążyła do celu. Kwalifikacje zawodowe zdobyła w Seminarium Nauczycielskim w Grodnie w roku 1936 r. Od początku drogi zawodowej poświęciła się pracy na terenach wiejskich.”(…) „Nie zaprzestała swojej pracy nawet podczas okupacji hitlerowskiej. Włączyła się aktywnie w sprawy narodowe, bo tak dyktował jej zaszczepiony przez rodziców patriotyzm. Zorganizowała konspiracyjną szkołę tajnego nauczania we własnym domu. Wstąpiła w szeregi Armii Krajowej pełniąc funkcję łącznika przerzutu i szefa Wojskowej Służby Kobiet w sztabie obwodu „Lewy Niemen”, za co na skutek doniesienia, została aresztowana 2 maja 1942 roku. Torturowana i katowana w więzieniu w Grodnie, wywieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbruck, a następnie przetransportowana do obozu pracy w Buchenwaldzie, gdzie szczęśliwie doczekała wyzwolenia w maju 1945 roku. Za wyróżniającą służbę żołnierską, nieugięta postawę i odwagę wobec okupanta hitlerowskiego, jeszcze w czasie wojny została awansowana do stopnia podporucznika Armii Krajowej i odznaczona Krzyżem Walecznych oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.” Otrzymała także – za swoja niezłomną służbę i postawę między innymi Krzyż Oświęcimski i Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski.

„Działalność oświatową w powiecie kwidzyńskim rozpoczęła tuż po powrocie z obozu. Od 1950 roku swoje życie i pracę związała ze Szkołą Podstawową w Tychnowach, początkowo, jako nauczyciel,
a następnie jako kierownik szkoły w latach 1953-75. Pracowała w trudnych warunkach, ale szkoła dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu rozkwitała i wyróżniała się wśród innych placówek. Była niezwykle prawym, wrażliwym i zatroskanym o los innych człowiekiem, wzorem patrioty, Polaka
i wychowawcy wielu pokoleń. Zawsze pozostawała wierna ideałom pedagoga, dbającego o dobro każdego ucznia. Angażowała się w działalność oświatową. Uczestniczyła w pracach na rzecz społeczności lokalnej. Była inicjatorką powstania i przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich. To Ona powołała do życia zespół folklorystyczny „Wesoła Gromadka”, który do dzisiaj jest chwała i chlubą wsi i gminy.”                    

„Pani Maria Kotlarz całe życie poświęciła uczniom i wychowankom. Nauczycielem -  społecznikiem była zawsze, nie zrezygnowała z tego nawet po przejściu na emeryturę w 1987r. Interesowała się szkołą, losem swoich podopiecznych, zawsze  udzielała wsparcia i pomocy.”  

(…)” Była skromnym i dobrodusznym człowiekiem. Można było liczyć na Jej pomoc nie tylko
w sprawach zawodowych, ale także zwykłych życiowych.  Zmarła 5 stycznia 2006r., jednak pamięć
o Niej i Jej pracy nie przemija.  Postać ta jest bliska sercu wielu pokoleń. Postać Pani Marii Kotlarz może stać się wzorem do naśladowania dla nowych pokoleń. Posiadając takiego patrona nasza szkoła zyska wyjątkową, znaczącą w środowisku tożsamość.”