Od półwiecza wzory kaszubskie cieszą oko i serce na kolejnych produktach Zakładów Porcelany Stołowej "Lubiana w Łubianie. W Muzeum Ziemi Kościerskiej otwarto wystawę "Porcelana w kolorach Kaszub" prezentującą słynne kaszubskie talerze, wazony, serwisy kawowe, zastawy obiadowe. Razem - około 900 eksponatów, pochodzących ze zbiorów muzealnych, jak i z prywatnych kolekcji.
Otwarciu wystawy towarzyszyło ogromne zainteresowanie. Także zorganizowane przy okazji warsztaty malowania porcelany cieszyły się wzięciem nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych artystów nanoszących specjalnymi farbami wzory szkół kaszubskich na kubki czy talerze.
Oficjalnego przecięcia wstęgi wystawy "Porcelana w kolorach Kaszub" dokonali Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Zbigniew Andrzejewski, prezes Zakładów Porcelany Stołowej "Lubiana" oraz Dawid Jereczek, burmistrz Kościerzyny.
Podziwianie ozdobionych siedmioma barwami porcelanowych eksponatów wzbudziło wiele emocji i wspomnień. Przedmioty te trafiały do kościerskich i kaszubskich domów z okazji urodzin, ważnych rodzinnych wydarzeń, jubileuszy w pracy. Przez wiele lat były one symbolem eksportowym Kaszub i Polski - choć stanowiły zaledwie ułamek,10 proc. produkcji.
Wystawa ma szansę stać się stałą ekspozycją Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby. List gratulacyjny do uczestników wystosował Piotr Karczewski, syn Benedykta Karczewskiego, inicjatora umieszczania kaszubskich wzorów na porcelanie z Lubiany.
Uroczystość zgromadziła dawnych i obecnych pracowników tego największego zakładu przemysłowego w okolicy - był jubileuszowy tort oraz katalog wystawy prezentujący dorobek 5 dekad produkcji kaszubskiej porcelany z "Lubiany".
Warto też dodać, że wkrótce (prawdopodobnie od 5 lipca) w Kościerzynie zacznie działalność restauracja ozdobiona kaszubską porcelaną z "Lubiany".
(rozszerzymy)