Artykuł sponsorowany
Ostatnie lata w Polsce to zdecydowany wzrost zainteresowania technologią, jaką jest fotowoltaika. Montaż systemu fotowoltaicznego pozwala na korzystanie z darmowego i niewyczerpalnego źródła energii, jakim jest słońce, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska. Systemy fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością zarówno w domach prywatnych, jak i w przemyśle czy gospodarstwach rolnych. Ale jak właściwie działa instalacja fotowoltaiczna?
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to technologia, która pozwala na pozyskiwanie energii słonecznej i jej przekształcanie w energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli, które montuje się na dachu lub w innych miejscach, zapewniających dostęp do światła słonecznego np. na gruncie w dobrze nasłonecznionej przestrzeni. System jest połączony z układem zasilania, który umożliwia przekazywanie wytworzonego prądu do sieci energetycznej lub jego bezpośrednie wykorzystanie w budynku.
Na jakiej zasadzie działa fotowoltaika?
Podstawą działania fotowoltaiki są ogniwa fotowoltaiczne, które tworzą panele słoneczne. Ogniwa te wykonane są z półprzewodników, najczęściej krzemu. Proces przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną rozpoczyna się w momencie, gdy światło słoneczne pada na powierzchnię paneli fotowoltaicznych. Fotony, czyli najmniejsze cząsteczki światła, wprawiają elektrony krzemu w ruch. To zjawisko nazywane jest efektem fotowoltaicznym i prowadzi do wytworzenia prądu stałego.
Prąd stały, który wytwarzają panele, nie może bezpośrednio zasilać urządzeń w naszych domach, ponieważ korzystają one z prądu zmiennego. W tym celu wykorzystuje się inwerter (falownik), który przekształca prąd stały na prąd zmienny, zgodny z wymaganiami sieci energetycznej.
Prąd zmienny z inwertera zasila urządzenia w budynku. Jeśli instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej energii niż jest zużywane w danej chwili, nadmiar może być przesyłany do sieci energetycznej lub magazynowany w akumulatorach.
Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?
System fotowoltaiczny składa się z kilku istotnych elementów. Najważniejszymi z nich są panele fotowoltaiczne, które przekształcają światło słoneczne w prąd stały, a także inwerter, przemieniający prąd stały na zmienny. Oprócz tego komponentami instalacji są system montażowy, zabezpieczenia chroniące ją przed przepięciami, zwarciami i innymi zagrożeniami, okablowanie, a w niektórych przypadkach także magazyn energii, w którym mogą być przechowywane nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej.
Co zyskuje się, inwestując w fotowoltaikę?
Fotowoltaika to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala efektywnie wykorzystywać energię słoneczną do zasilania urządzeń elektrycznych w domach, firmach, instytucjach, przestrzeniach publicznych czy gospodarstwach rolnych. Przynosi ona niezależność od podwyżek cen prądu i realne oszczędności na rachunkach za prąd, o ile jej moc i pozostałe parametry systemu zostaną odpowiednio dobrane. Zająć się tym mogą specjaliści z firmy Hymon - https://hymon.pl/, która specjalizuje się w projektowaniu i montażu systemów opartych na odnawialnych źródłach energii.