Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Tuchlińskie Skrzaty z Tuchlina świętował 40-lecie istnienia. Z niego wyrosły jeszcze dwa zespoły - Tëchlińsczie Basë oraz Bandonia. Założycielem Tuchlińskich Skrzatów był Jan Baske, choreografią od początku istnienia zespołu zajmuje się Irena Warmowska. Obecnie kierownikiem grupy jest Jarosław Jóskowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuchlinie, przy której działają Skrzaty.
Zespół powstał we wrześniu 1984 r. zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Medal Stolema, Zasłużony dla Gminy Sierakowice. Odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009 r. oraz wyróżnienie „Perła Kaszub”.
Jest ambasadorem tradycji i kultury kaszubskiej zarówno w kraju jak i zagranicą. Występował m.in. w Gruzji, Szwecji, Niemczech, Słowacji, Litwie, Ukrainie, Danii, Serbii. Pieśń „Polskie kwiaty” była ukoronowaniem każdego wyjazdu zagranicznego. Wspólnie zaśpiewali he rodzice i zaproszeni goście.
Jubileuszowe spotkanie odbyło się w Centrum Kultury w Sierakowicach. Na scenie zaprezentowały się najmłodsze grupy Tuchlińskich Skrzatów, grup przedszkolnych i z klas I-III, które przypomniały dawne zabawy. Ich starsi koleżanki i koledzy wystąpili już w kaszubskich tańcach.
Kolejna formacja - zespół Tëchlińsczie Basë to absolwenci wywodzący się z Tuchlińskich Skrzatów a "seniorów" reprezentowała grupa Bandonia, utworzona w 2019 r. z okazji 35-lecia Tuchlińskich Skrzatów i benefisu Jana Baski. Nazwa zespołu wzięła się od instrumentu, na którym grał Leon Puzdrowski "Dolińczyk", muzyk zespołu Sierakowice i Tuchlińskich Skrzatów. Bandonia ma na swoim koncie I miejsce w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Wierzchucinie oraz I miejsce w V Festiwalu Zespołów Ziemi Słupskiej.
Pełen emocji występ zwieńczyło wspólne wykonanie kòsédra, po czym posypały się podziękowania dla zasłużonych postaci związanych z zespołem - Ireny Warmowskiej, Jarosława Jóskowskiego, Wojciecha i Piotra Złochów. Były życzenia i "sto lat".
Jubileuszowe spotkanie było dla zaproszonych gości, ale zostanie powtórzone dla wszystkich chętnych 23.03.2025 r. (wstęp biletowany)
40-lecie DKZPiT Tuchlińskie Skrzaty - program artystyczny cz. 1:
40-lecie DKZPiT Tuchlińskie Skrzaty - program artystyczny cz. 2:
O programie:
Julia i Amelia, poszły taneczną ścieżką rozwoju i realizuj się w tańcu nowoczesnym. Na potrzeby jubileuszowego koncertu nagrały fragmenty tańców współczesnych.
Młodsza grupa Tuchlińskich Skrzatów klas I-III przedstawiła „Gry i zabawy dziecięce”. Ich stroje i zabawy zostały wykonane na wzór strojów ze zdjęczebranych z albumów rodzinnyj z archiwum Muzeum Etnograficznego we Wdzydzach z przełomu XIX i XX wieku,
Môłé Skrzatë – najmłodszą grupę tworzą dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Jej członkowie są uczniami oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Tuchlinie. Przedstawiły „Kòrkòwy tuńc", "Warzëła mëszka", "Na bãbenkù" i "Mòdry òczka”.
Pokoleniową kapele tworzyli: – Piotr, Wojek i Gabriela, Antoni Michał i Jan oraz soliści: Eryk, Kamil i Marcel.
Aktualni jubilaci – to uczniowie klas IV-VIII SP w Tuchlinie. Wykonali wiązankę tańców i przyśpiewek kaszubskich.