Chcemy przypomnieć wydarzenie z ostatnich dni 2024 r. w Chmielnie - podsumowanie projektu związanego z tajemniczo brzmiącymi narzędziami ludowymi - knerą, sznarą i kółatką.
Projekt nosił tytuł "Jak powstają knara, sznara i kółatka - warsztaty budowy narzędzi muzycznych z przedstawieniem i omówieniem ich elementów". Realizowano go od maja 2024 r. w Chmielnie, w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji.
Warsztaty, w których łącznie udział wzięło 10 uczniów, prowadził Mistrz Tadeusz Makowski, a po Jego śmierci dzieła dokończył Janusz Świątkowski - instrumentalista z Kożyczkowa. Swoją wiedzą podzielił się też uczeń Makowskiego Dominik Konkel.
Podczas podsumowania wspominano śp. Tadeusza Makowskiego - mistrza budowy tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych.
Zadanie było dopełnieniem cyklu warsztatów budowy tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych, realizowanych systematycznie od kilku lat przez GOKSiR Chmielno. Przy wsparciu finansowym Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministra Kultury zrealizowano w latach 2017-2023 warsztaty, gdzie starsze pokolenie przekazało młodym adeptom umiejętności związane z wytwarzaniem diabelskich skrzypiec, burczybasa, bazuny, ryńczyka i rzępieli.
Projekt dofinansowano z budżetu państwa- ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.
Jak powstają knera, sznara i kółatka - podsumowanie warsztatów w Chmielnie RELACJA: