91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 23.11.2024 r.
Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens

Świąteczny charakter poniedziałku, 11 listopada, w Sierakowicach widoczny był w różnorodnych formach - począwszy od modlitwy pod pomnikiem Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, poprzez mszę św. odpustową, poświęcenie tablic osób zasłużonych dla miejscowości po obecność św. Marcina na białym koniu i wskrzeszonej tradycji gęsiego bazaru.

Przy pomniku Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, będącym formą upamiętnienia bohaterów z parafii Sierakowice, poległych w I latach 1914-1920 i w X rocznicę Cudu nad Wisłą rozległ się hymn Polski.

Wójt Mirosław Kuczkowski w krótkim wystąpieniu powołał się na słowa Marii Konopnickiej z Roty: "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród" - niech te ważne słowa będą takim mottem na nasze życie, na naszą przyszłość, naszych dzieci, wnuków i kolejne pokolenia. Polska, ojczyzna, patriotyzm, niepodległość - jest to bardzo ważne, obyśmy o tych słowach nie zapominali. Polska już istnieje ponad 1050 lat. Niepodległość, która przyszła do nas 106 lat temu, nie jest zadana, jak każdy z nas zdaje sobie sprawę, na wieczność. W międzyczasie, od 1918 r. Polska popadła w kolejne tarapaty, w hekatombę  II wojny światowej i jak historia pokazuje, często takie sytuacje się powtarzają.  1772 rok to pierwszy rozbiór, oby taki rok w przyszłości nie nastąpił. Dzisiaj wiemy, jakie są zagrożenia światowe, tu, szczególnie w Europie.  Nie możemy dać się podzielić, bo wtedy właśnie w tym XVIII wieku, gdy nastąpił I rozbiór Polski, społeczeństwo zaczęło się dzielić. Były niesnaski polityczne, zawiść, zazdrość, do tego nie możemy dopuścić teraz. Bo ci, którym zależy na tym, nie śpią, chcą, niestety, Polskę zniszczyć.
Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami, bądźmy radośni z tego dzisiejszego święta, bo dla nas to bardzo ważne. Żeby Polska była Polską. Tak nam dopomóż Bóg.

Ks. kan. Tadeusz Knut odmówił modlitwę ks. Piotra Skargi. Złożono kwiaty, po czym zebrani przemaszerowali do kościoła św. Marcina na mszę św. w intencji ojczyzny. 
Mszy św. przewodniczył ks. prał. Zenon Górecki, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła ze Zblewa. Homilię wygłosił ks. prof. Zdzisław Kropidłowski z Gdańska. Po mszy św. w dawnej kaplicy Łaszewskich - a obecnie Miejscu Pamięci Zasłużonych dla Ziemi Sierakowickiej poświecono i odsłonięto tablice ks. Waltera Reiche, pierwszego Honorowego Obywatela Gminy Sierakowice, proboszcza parafii św. Marcina w latach 1940-45. Odsłonięto także tablicę z nazwiskami mieszkańców gm. Sierakowice, Honorowych Obywateli Miasta Gdańska, zasłużonych dla obrony Poczty Polskiej w Gdańsku - Kazimierza Gdańca, Augustyna Lisa, Franciszka Mielewczyka i Władysława Mielewczyka.

Odpust św. Marcina w Sierakowicach homilia ks. Zdzisław Kropidłowski:

Galeria zdjęć

Gęsi bazar w Sierakowicach - reportaż:

Gęsi Bazar w Sierakowicach - darcie pierza, reportaż: