91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 21.11.2024 r.
Imieniny: Albert, Janusz, Konrad

W ostatnią niedzielę października w sali widowiskowej Domu Kultury w Chmielnie odbyła się prapremiera „Małego Oratorium Kaszubskiego. Apokalipsa” Mateusza Ryczka na mezzosopran i baryton, chór, saksofon i orkiestrę smyczkową. To domknięcie „Tryptyku Kaszubskiego”: Legenda, Miłość, Narodziny.

Wydarzenie stworzyli orkiestra smyczkowa Evviva l’arte! pod dyr. Antoniny Poli Banaś-Nitkowskiej i chór Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie” wraz z solistami: Ewą Zeuner (mezzosopran) z Opery w Dreźnie, Damianem Wilmą (baryton) z Opery Narodowej w Warszawie oraz sopranistką Roksaną Korban z Opery Nova w Bydgoszczy. Na saksofonie zagrała Monika Malinowska. Tradycyjnie w rolę narratora wcielił się Tadeusz Makowski. 

Muzykę do całego tryptyku skomponował Mateusz Ryczek na zamówienie GOKSiR Chmielno. W warstwie tekstowej dzieła autor libretta Jarosław Banaś zawarł wybrane fragmenty Apokalipsy św. Jana w przekładzie z greki na język kaszubski o. Adama Ryszarda Sikory OFM. 

Utwór jest trzecią po Śpiewogrze „Zamek we mgle” (rok prod. 2022) i Kantacie Kaszubskiej „Remùsowô miłota" (rok prod. 2023), częścią „Tryptyku Kaszubskiego”: Legenda, Miłość, Narodziny. Kanwą snująca wątek przez wszystkie trzy części jest dzieło Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa” będące klasyką literatury kaszubskiej. 
Śpiewogra "Zamek we mgle" 2022 r.
Kantata Kaszubska 2023 r.
Wydarzenie i utwór „Małe Oratorium Kaszubskie. Apokalipsa” powstały w ramach projektu GOKSiR w Chmielnie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura-Interwencje”, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.

Galeria zdjęć

(rozszerzymy)