Do końca roku można w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach oglądać efekty pracy twórców ludowych i rękodzielników, które powstały na 40. Jubileuszowym Plenerze Sztuki Ludowej i Rękodzieła Pomorza w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym a także w ciągu 40 lat trwania plenerów. Ciekawą formę wystawie "Mikroświaty" nadała Karolina Ewa Niemczyk. Niczym w fotoplastikonie można przyglądać się ukrytym dziełom, eksponowanym w świetle, w niewielkiej przestrzeni.
40. Jubileuszowy Plener Sztuki Ludowej i Rękodzieła Pomorza MIEJSCE – LUDZIE – DZIEŁA – RELACJE trwał od 14 do 23 października 2024 roku. Z racji jubileuszu była to nie tylko kontynuacja corocznych spotkań, ale także czas podsumowania dotychczasowego dorobku oraz kultywowania pamięci o artystach i artystkach zasłużonych dla regionu. Plener ma na celu promocję ich dzieł oraz prezentację ich szerszemu gronu odbiorców.
Zwieńczeniem pleneru jest interaktywna wystawa „XL Plener MIEJSCE – LUDZIE – DZIEŁA – RELACJE” oraz film animowany ujmujący „40 lat spotkań plenerowych – Kolekcjonerzy zdarzeń”.
Jubileusz to także okazja, by przybliżać życiorysy oraz dorobek twórczy osób, które uczestniczyły w KUL-owskich plenerach, a którzy odeszli na wieki. Są to m.in.: Władysław Lica – rzeźbiarz, Władysława Wiśniewska – hafciarka, Józef Chełmowski – rzeźbiarz, malarz, filozof, Anna Ostrowska – plecionkarce, Leon Bieszka – malarz sztalugowy, Edmund Zieliński – rzeźbiarz, malarz, Maria Wespowa – hafciarka.
Wystawa powstała z prac stworzonych podczas 40. Jubileuszowego Pleneru Sztuki Ludowej i Rękodzieła Pomorza oraz tych “historycznych”, z poprzednich czterech dekad.
40. Plener Sztuki Ludowej i Rękodzieła w KUL w Wieżycy - Regina Białk, plecionkarstwo :
40. Plener Sztuki Ludowej i Rękodzieła w Wieżycy - Janina Gliszczyńska rzeźbiarka :
40 Plener Sztuki Ludowej i Rękodzieła w Wieżycy - Janina Konkel batik :
(rozszerzymy)