91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 23.10.2024 r.
Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna

Z bazuną, przytupem, "jantarowym" naszyjnikiem, z wiosłami, wiklinowymi koszami na plecach, z kuflami, drewnianymi korkami i ogromną energią świętowali 40-lecie swojego działania członkowie i współpracownicy Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Chmielanie z Chmielna. Przez te cztery dekady przez zespół przewinęło się pół tysiąca osób.

A powodów do dumy Chmielanie mają sporo - była o nich mowa podczas krótkiej  prezentacji historii zespołu, wystąpień kierownik Marii Leszczyńskiej, wójta Michała Melibrudy i zaproszonych gości. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością senatorowie Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego w osobach Anny Górskiej i Kazimierza Kleiny, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego - Danuta Rek, ks. proboszcz Tomasz Rakowski, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński oraz liczne grono przyjaciół i sponsorów grupy. 

Zespół koncertował do tej pory w: Bułgarii, Estonii, Francji, Łotwie, Niemczech, Szwecji, Węgrzech, Włoszech, Gruzji, Litwie i Armenii. Na zakończenie ostatnich wakacji zaprezentował się na XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Tańca „Paralia Paradise” w Grecji.

Dziś zespół liczy 80 osób - w tym połowę stanowi najmłodsze pokolenie. Od 30 lat na czele zespołu stoi Maria Leszczyńska, choreografem jest Jerzy Soliwoda a instruktor muzyczny, Witold Treder, związany jest z zespołem od 34 lat. Od 40 lat w Chmielanach aktywnie działają Maria Leszczyńska, Andrzej Lelek oraz Henryk Kostuch.

Podczas gali uhonorowano medalami i odznaczeniami sam zespół - Medalem Senatu oraz odznakami ministra „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Te otrzymali: Tadeusz Makowski, Henryk Kostuch, Małgorzata Klimowicz oraz Janina Kowalczyk. 
W imieniu marszałka województwa Mieczysława Struka, Danuta Rek wręczyła medale "De nihilo nihil fit" (Nic nie powstaje z niczego) za wybitne zasługi w rozwój kultury zespołowi Chmielanie oraz Marii Leszczyńskiej.  
Wyróżniono członków zespołów z najdłuższym stażem. 
Także Maria Leszczyńska dziękowała przyjaciołom i sponsorom, bez których działalność zespołu byłaby niemożliwa.

Podczas  gali jubileuszowej zespół zaprezentował nowe stroje pozyskane z program Narodowego Centrum Kultury, dzięki programowi  napisanemu przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Chmielnie oraz hojności samorządu. W tej części zaprezentowano tańce Jana Właśniewskiego, które zostały przygotowane i zmodernizowane przez choreografa Jerzego Soliwodę: "Hej żeglujże żeglarzu", "Hej morze morze" (bursztynowy), "My kaszebści piąkne panny", "Na Sztrądzie szemią fale (komp. W. Treder), "Chceme rebe", "Kutrowa polka", "Koszowy", "Kuflorz", "Wiosłowy".
Tańce KZPiT Chmielanie

W swoich zasobach zespół posiada około 80 pieśni. Repertuar taneczny to popularne tańce kaszubskie, takie jak: dzek, owczarz, koseder, kowal i krzyżnik. Ponadto jako jeden z nielicznych wykonuje taniec „Korkowi” - w drewnianych chodakach. Kapela Chmielan gra na kaszubskich instrumentach ludowych, również na tych niespotykanych w innych regionach Polski - diabelskich skrzypcach, burczybasie, bazunie czy rząpieli. Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Chmielanie słynie z wykonywania widowiska folklorystycznego o nazwie „Wesele Kaszubskie”, które od 1996 roku (w sezonie letnim) jest wystawiane w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie. W 2001 roku inscenizacja została wyróżniona II miejscem na Festiwalu Obrzędów Weselnych w Węgrowie. „Wesele Kaszubskie” było wielokrotnie prezentowane za
granicą. 
Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Chmielanie jest unikatową wizytówką gminy Chmielno i całych Kaszub. 
Z okazji jubileuszu powstała specjalna piosenka "Na Kaszebach to jest to", którą na finał zaśpiewał zespół z Witoldem Trederem przy pianinie.

Galeria zdjęć

Więcej zdjęć z uroczystości 40-lecia Chmielan

Więcej zdjeć z uroczystości 40-lecia Chmielan

(Rozszerzymy)