91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 21.11.2024 r.
Imieniny: Albert, Janusz, Konrad

Modlitwą, kwiatami, zniczami, odsłonięciem tablicy z biogramem Bolesława Formeli, ps. "Romiński", uczczono 80. rocznicę śmierci człowieka wielkiego męstwa, patriotyzmu i odpowiedzialności - oficera rezerwy Wojska Polskiego, członka wielu kaszubskich organizacji społecznych, sołtysa a potem także wójta gminy Strzepcz oraz posła na Sejm IV kadencji z okręgu w Gdyni (1935-38). W okresie od 7 lipca 1941 do kwietnia 1942 pełnił funkcję pierwszego komendanta naczelnego Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

Przy Szkole Podstawowej im. Aleksandra Labudy w Strzepczu rośnie dąb pamięci zasadzony w 2019 r., w 75. rocznicę śmierci Bolesława Formeli. O samym bohaterze opowiedział podczas szkolnej akademii prof. Piotr Niwiński.
Prof. Piotr Niwiński o komendancie Bolesławie Formeli - w Strzepczu:

Wcześniej, w kazaniu, ks. kanonik Andrzej Kmiecik podkreślał wartości, jakimi żył i jakie zostawił do naśladowania ten aktywny Kaszuba.

Hołd dla śp. Bolesława Formeli - homilia ks. kanonik A. Kmiecik:


"Staraniem Instytutu Pamięci Narodowej w ubiegłym roku mogiła komendanta spoczywającego na pobliskim cmentarzu parafialnym została wpisana do ogólnopolskiej ewidencji grobów weteranów o wolność i niepodległość Polski. Dziś w wyniku współpracy oddziału gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej i Gminy Linia odsłoniliśmy tablicę biograficzną poświęconą komendantowi, opisującą jego życie i tak bogatą działalność samorządową, państwową, walkę z niemieckim najeźdźcą w 1939 r. jak i działalność konspiracyjną w okresie okupacji. Niech ta tablica służy pokoleniom i będzie trwałym znakiem bohaterskich czynów poprzednich pokoleń, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej i niepodległej Polsce. Umiłowanie Ojczyzny, ofiara i poświęcenie Bolesława Formeli nie zostaną zapomniane" - napisał w liście do zebranych dyrektor gdańskiego oddziału IPN Marek Szymaniak.

Uroczystość w Strzepczu - list od prezesa IPN oddział w Gdańsku:

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele IPN, władz powiatu wejherowskiego i gminy Linia a przede wszystkim rodzina - syn Bolesław Formela, wnuczka Arleta Formela, córka Janina Michałka, wnuczka Monika Michałka –Seniuk, prawnuczka Maja Krośnicka, wnuk Marek Pionke.

Kilka słów do zebranych skierował też  Mateusz Syposz, inicjator rozpowszechnienia wiedzy o Bolesławie Formeli, współautor filmu "Śladami
Bolesława Formeli".

Uroczystość w Strzepczu - Mateusz Syposz:

Nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych ze szkół, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Oddział Linia oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzepczu a także córek patrona szkoły - Jaromiry i Miłosławy Labudda i wielu przyjaciół placówki.
Podniosły charakter uroczystości zapewniły w kościele Chór Pięciolinia z Lini oraz Gminna Orkiestra Dęta z Lini, zaś w szkole krótką inscenizację przedstawiły dzieci przygotowane przez panią Bożenę i pana Piotra.

Wójt Lini Tadeusz Klein zapewnił o kontynuacji działań upamiętniających zasłużonego Bolesława Formeli.

(Rozszerzymy)

Galeria zdjęć

Więcej zdjęć z uroczystości w Strzepczu

Więcej zdjęć z uroczystości w Strzepczu