91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 29.03.2024 r.
Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

"Solidarność ostatecznie przyniosła wolność i otworzyła bramę prawdzie", powiedział 30 sierpnia w Tczewie ks. biskup Ryszard Kasyna.

Biskup pelpliński przewodniczył w kościele NMP Matki Kościoła Mszy św. z okazji obchodów 35-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Po Mszy św. obchody były kontynuowane przy pomniku "Solidarności", gdzie odsłoniętą tablicę upamiętniającą 21 Postulatów Strajkowych z Sierpnia 1980 r.

Przy "Fabryce Sztuk" rozstrzygnięto konkurs dziecięcy o Polsce i wysłuchano koncertu wykonawców przypominających piosenki czasu rodzenia się "Solidarności".

Homilia ks. biskupa R. Kasyny 30.08.2015:

Uroczystości przy pomniku "Solidarności" w Tczewie 30.08.2015:

Rozmowa z Romanem Urbańskim 30.08.2015:

Rozmowa z Konradem Gajewskim 30.08.2015:

Tczew 30.08.2015 Krótka relacja cz. 1:

Tczew 30.08.2015 Krótka relacja cz. 2:

Galeria zdjęć »

Podczas uroczystości rocznicowych w Tczewie z okazji 35-lecia powstania NSZZ Solidarność 30 sierpnia biskup Ryszard Kasyna powiedział, że „Solidarność przyniosła ostatecznie wolność i otworzyła bramy prawdzie”.

Msza św. była sprawowana w kościele NMP Matki Kościoła, gdzie działacze „Solidarności” w latach osiemdziesiątych znajdywali stałą pomoc od ówczesnego proboszcza ks. prał. Stanisława Cieniewicza, który uczestniczył w niedzielnej uroczystości jako kapłan-senior.

Biskup pelpliński określił „Solidarność” Jubilatką, którą przez wdzięczność i modlitwę „chcemy dzisiaj pokrzepić”.

Hierarcha przypomniał, że przed 35 laty „dzieci wolności upomniały się o odebraną Polsce wolność w 1945 r.” a „mimo upływu lat wolność żyła w tych, którzy przelewali krew za Polskę podczas II wojny światowej, ale ta krew wolności płynęła też w żyłach ludzi więzionych przez system sowiecki, płynęła w Polakach wypędzonych z Ojczyzny, ta wolność również żyła w ukrywanych przed okupacyjnymi i powojennymi władzami sztandarach”.

„Wolność musiała zaistnieć, aby otworzyć drogę prawdzie”, powiedział dalej kaznodzieja i dodał, że nie ma miejsca na podwójną prawdę, lecz „konkurentem prawdy zawsze jest kłamstwo”. O tę prawdę, przypomniał biskup, walczyli Polacy i dla niej tworzyli „Solidarność”.

„Takie rocznice jak dzisiaj należy obchodzić”, mówił bp Kasyna, a „Związek „Solidarność” zawładnął sercami Polaków”, dodał. „Solidarność przyniosła ostatecznie wolność i otworzyła bramy prawdzie”, podkreślił hierarcha.

W końcowej części homilii biskup pelpliński apelował o ducha solidarności we współczesnym życiu społecznym i rodzinnym Polaków. Zachęcał, aby dawać społeczne zaufanie ludziom „z inicjatywą, z poczuciem odpowiedzialności za dobro wspólne, którzy podjęli by się dzieła uzdrawiania relacji społecznych nie dla siebie, nie dla sławy, nie dla swojej partii, ale do dobra nas wszystkich”.

Po Mszy św. w tczewskim Parku Kopernika odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą 21 postulatów „Sierpnia’80” a na dziedzińcu Fabryki Sztuk odbył się Festiwal Solidarności.

W Tczewie miały miejsce pierwsze strajki w Polsce w 1980 r. Już w lipcu odbył się dwudniowy protest pracowników ówczesnych Zakładów „Polmo”.