91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 22.11.2024 r.
Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan

14 września w Arboretum Wirty odbyły się „Walne Plachandry Kociewskie” oraz „Jarmark Kociewski”.

Podniosłym momentem było wręczenie dorocznych nagród za promocję Kociewia: Ambasador Kociewia oraz Perełka Kociewia.

Galeria zdjęć

https://www.youtube.com/watch?v=7dMembjktZQ

 

AMBASADOR KOCIEWIA 2024

KATEGORIA INDYWIDUALNA

Nominowani

Bogumiła Fiałkowska –mówi o sobie, że jest  lubichowianką z urodzenia, a Kociewianką od pokoleń. Niezwykle aktywna nauczycielka z czterdziestoletnim stażem. Prowadzi bardzo utytułowany i znany w naszym regionie zespół „Lubichowskie Kociewiaki”. Jest inicjatorką wielu wydarzeń kulturalno-społecznych.  Jej podopieczni są laureatami wielu konkursów recytatorskich, w tym gwarowych.

Dorota Landowska – urodzona w Starogardzie Gd. wybitna aktorka scen warszawskich.

Mirosława Möller – animatorka kultury, człowiek-orkiestra, z Kociewiem – tak jak  z sercem –  na dłoni.

Blanka Obrok-Maciak z Ocypla – blogerka promująca Kociewie i Bory Tucholskie, prowadzi stronę internetową oraz profil instagramowy „Borówka w trampach”. Autorka przewodnika po gminie Lubichowo.

Andrzej Uzdowski – założyciel i prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Kałębie, Niestrudzony promotor sportu bojerowego i windsurfingu. Animator wielu imprez sportowych – także o międzynarodowym charakterze. Posiada prestiżowy i honorowy tytuł Pomorskiego Edukatora Żeglarstwa.

Ryszard Walkowski - rodowity tczewianin, obecnie mieszka na Warmii, gdzie promuje swoją małą ojczyznę. Wychowanek Romana Landowskiego. Autor dialogów w gwarze kociewskiej, prowadzonych przez Andzię i Maćka – rzeźby znajdujące się na terenie tczewskiej Fabryki Sztuk.

AMBASADOR KOCIEWIA 2024

Mirosława Möller – aktywna na wszystkich polach działalności dla Kociewia. Obecnie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Skarszewach. Organizatorka licznych wydarzeń, upowszechniających kulturę materialną i niematerialną Kociewia. Kieruje Zespołem Pieśni i Tańca „Retro Kociewie”, w którym tańczy, śpiewa i gada po naszamu.  Współautorka elementarza gwary kociewskiej. A ponadto jurorka konkursów recytatorskich, organizatorka wystaw promujących twórczość artystów kociewskich, koncertów, spotkań autorskich i konferencji – zawsze z historią i tradycjami Kociewia na pierwszym miejscu. O Kociewiu mówi najmłodszym – uczniom szkół podstawowych i seniorom – jako koordynator Uniwersytetu III Wieku.

AMBASADOR KOCIEWIA 2024

KATEGORIA GRUPOWA

Nominowani

Aktywni Kociewiacy – działające w Skórczu od 2011 r. stowarzyszenie, którego ponad pięćdziesiąt członków angażuje się w promocje regionu Kociewia – nie tylko na poziomie lokalnym, ale także ogólnopolskim i międzynarodowym.

Fabryka Sztuk – ważna dla Tczewa i całego regionu kociewskiego placówka samorządowa, promująca dziedzictwo kultury materialnej i niematerialnej regionu, organizator wystaw, konferencji, spotkań i uroczystości prezentujących historię i tradycje małej Ojczyzny.

Kociewska Familija – istniejący od 2013 r. zespół folklorystyczny, działający pod kierunkiem Zyty Mikołajewskej. Jednym z najbardziej znanych przedstawień zespołu jest „Wesele kociewskie”, prezentowane w różnych miejscach regionu. Zespół jest laureatem prestiżowego „Kociewskiego Pióra”.

Kociewska kapela Fefernuski – najmłodszy kociewski zespół folklorystyczny, działający pod kierunkiem Aleksandry Miczek i Wojciecha Leszczyńskiego w Starogardzkim Centrum Kultury. Ponad trzydzieścioro dzieci tańczy i śpiewa, kultywując tradycje, obyczaje i język swoich lulków. Laureaci nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach. Wydali płytę z kociewskim frantówkami.

Klub Sportowy Sokół Zblewo – nawiązuje do powstałego w 1923 r. Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Posiada kilka sekcji – lekkoatletyczną, piłkarską, kolarską i początkującą sekcję strzelecką. Zawodnicy w zielonych klubowych koszulkach cieszą się w Zblewie wielką popularnością.

Kociewskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy „Kociewscy Poszukiwacze” – jego członkowie działają głównie wśród dzieci i młodzieży, organizując wystawy dotyczące przeszłości Zblewa. Opiekują się dawnym cmentarzem ewangelickim. O swojej działalności piszą na profilu fejsbukowym „Kociewscy Poszukiwacze”.

Lokalna Grupa Turystyczna Kociewie – działa na terenie trzech kociewskich powiatów. Tworzy i promuje produkty turystyczne na Kociewiu i z Kociewia, dba o kompleksowy rozwój turystyki regionu. Prowadzi Kociewski Ośrodek Informacji Turystycznej. Organizuje konferencje, warsztaty i spotkania, których celem jest promocja Kociewia.

Uczniowski Klub Sportowy Kałębie – istnieje od 2002 r., chociaż zawody windsurfingowe w Kałębiu organizowane są od 1996 r. Klub jest organizatorem wielu imprez, w których uczestniczą zawodnicy z kraju i całej Europy. Jest popularyzatorem nie tylko windsurfingu, ale także Kociewia.

 

AMBASADOR KOCIEWIA 2024

Stowarzyszenie Aktywni Kociewiacy – działa na wielu polach życia społecznego. Jest m.in. organizatorem Biegu Czterech Jezior firmowanych przez lokalne przedsiębiorstwo Iglotex – note bene Ambasadora Kociewia z 2023 r. Organizuje ponadto wiele wydarzeń integrujących lokalną społeczność, m.in. Sylwestrowy Bieg Towarzyski i inne wydarzenia promujące zdrowy tryb życia. W tym wydarzeniu sportowym bierze udział kilkuset zawodników, także spoza Polski. Członkowie Stowarzyszenia współpracują z Warsztatami Terapii Zajęciowej Caritas w Skórczu, organizując m.in. biegi na orientacje, wyjazdy na basen, spotkania integracyjne. Godne podkreślenia jest zaangażowanie w działalność fundacji Kociewiacy dla Hospicjum.  Warte podkreślenia jest i to, że wszystkie działania skórzeckiego stowarzyszenia są jednocześnie promocją Kociewia. 

 

AMBASADOR KOCIEWIA 2024

KATEGORIA BIZNESOWA

Nominowani

Agroturystyka i Winnica „Pod Orzechem” z Miradowa  - promuje Kociewie. Laureat bardzo wielu konkursów (m.in. srebrny i brązowy medal za wina na Ogólnopolskim Konkursie Winiarskim w Zielonej Górze w 2012 r. oraz I miejsce w konkursie wojewódzkim „Mistrzowie Argo 2023”).

Bank Spółdzielczy Skórcz – instytucja istniejąca od 1866 r., jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najstarszych placówek tego typu na Pomorzu.

DAK-BUD – hurtowania materiałów budowlanych działająca od 1997 r., prowadzi działalność gospodarczą w Pelplinie, Starogardzie Gd. i Gniewie. Oferuje szeroki asortyment różnorodnych, specjalistycznych materiałów budowlanych. Jest mecenasem sportu i wydarzeń kulturalnych.

Premium Disillers – spółka akcyjna jest właścicielem Zakładu Produkcyjnego  w Starogardzie Gd. Głównym obszarem działalności jest produkcja napojów spirytusowych najwyższej jakości. Zakład przeszedł w ostatnim czasie gruntowną modernizacje. Wyroby starogardzkiej destylarni eksportowane  są do 30 krajów na całym świecie.

 

AMBASADOR KOCIEWIA 2024

Bank Spółdzielczy Skórcz – od wielu lat jest instytucja wspierającą rozwój regionu kociewskiego. Oferuje nie tylko narzędzia finansowe i narzędzia wspierające lokalnych przedsiębiorców, ale w sposób szczególny swoją bogatą ofertę adresuje do rolników. Godne podkreślenia jest także społeczne zaangażowanie skórzeckiego Banku Spółdzielczego, który posiada swoje oddziały i filie w różnych miejscowościach na Kociewiu. Bank wspiera liczne wydarzenia kulturalne, społeczne, sportowe. Władze Banku Spółdzielczego na czele z jego prezesem Sławomirem Flissikowskim są otwarte na wiele inicjatyw, także tych, które promują naszą małą Ojczyznę – Kociewie. 

 

AMBASADOR KOCIEWIA 2024

SPECJALNE WYRÓŻNIENIE

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej – zrzeszające około trzystu członków stowarzyszenie istniejące i działające w Starogardzie Gd. od 1973 r. Towarzystwo działa zgodnie z zasadą: „ocalić od zapomnienia” wszystko to, co stanowi o przeszłości, tradycji i tożsamości Kociewia i jego stolicy, czyli Starogardu Gd. Efekty tej działalności to m.in. organizacja Biesiad Literackich w Czarnej Wodzie, konkursów na najlepszą pracę licencjacką i magisterską dotyczącą Kociewia, podjęcie inicjatywy nadania ponad trzydziestu ulicom w Starogardzie Gd. imion osób zasłużonych dla kociewskiego regionu. TMZK prowadzi również działalność wydawniczą, by wspomnieć tylko siedem tomów pomnikowego dzieła, jakim jest Słownik biograficzny Kociewia Ryszarda Szwocha oraz kilka książek dokumentujących wspomniane Biesiady Literackie poświęcone szeroko pojętej literaturze Kociewia.

 

PEREŁKA KOCIEWIA 2024

Nominowani

Miłosz Galiński – mieszkaniec Gręblina, uczeń II LO w Tczewie. Zajmuje go regionalizm, interesuje się genealogią. 

Justyna Ligęza – mieszkanka Subków. Maluje obrazy inspirowane pięknem kociewskiego krajobrazu.

Agata Leszczyńska – absolwentka jednej ze starogardzkich szkół podstawowych. Doskonale posługuje się gwarą kociewską, uczestnicząc w licznych konkursach recytatorskich oraz występując w zespole folklorystycznym ”Fefernuski”,  działającym przez SCK. Jest laureatką wielu konkursów.

Iga Tobolewska – projektuje, szyje, haftuje, fotografuje – zawsze inspirowana kulturą Kociewia.

 

PEREŁKA KOCIEWIA 2024

Iga Tobolewska – starogardzianka, kryminolog i pedagog, projektantka mody, specjalistka socjal mediów, która połączyła swoje pasje z umiłowaniem Kociewia. Zajmują ją decotyw, czyli rękodzieło  inspirowane codziennością i… Kociewiem. Tworzy nietuzinkowe malowane kartki okolicznościowe, akwarelowe ilustracje dla domowego wnętrza, ręcznie wykonywane hafty. Bazuje na twórczości mistrzyni haftu kociewskiego Marii Wespy. Zajmuje się także  copywritingiem (kopirajtingiem), czyli tworzeniem tekstów na potrzeby internetowej reklamy.

Mówi o sobie: „Pochodzę z Kociewia i mieszkam w jego stolicy. W toku swojego życia podejmowałam wiele hobby, które wszechstronnie mnie rozwijały, jednak żadne z nich nie łapało mnie za serce tak jak haftowanie i rysowanie. (…). Dzięki mojej pasji mogę kultywować zajęcie rodzinne (szyje moja mama, szyła też jej siostra), a także tradycje kultury regionalnej mojej małej ojczyzny – Kociewia”. 

 

Ambasador Kociewia w latach 2018-2023

 

Ambasador Kociewia KATEGORIA INDYWIDUALNA

2018

Wojciech Cejrowski

2019

prof. Maria Pająkowska-Kensik

2022

Stefan Benedykt Gełdon

2023

Ryszard Karczykowski

 

Ambasador Kociewia KATEGORIA ZBIOROWA

2018

Zespół Pieśni i Tańca "Modraki"

2019

Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia

2022

Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej

2023

Bractwo Czarnej Wody z Osia

 

Ambasador Kociewia KATEGORIA BIZNESOWA

2018

NIE PRZYZNAWANO

2019

Reflex Starogard Gdański

"BROKER" Starogard Gdański

2022

FLS Studio LABOR

Feniks - Zakład Produkcji Mebli

2023

Wydawnictwo Prasowe Edytor z Gdańska

Dekpol S.A. z Pinczyna

 

Ambasador Kociewia WYRÓŻNIENIA SPECJALNE

2018

NIE PRZYZNANO

2019

Wydawnictwo Bernardinum

Arboretum Wirty

Zbigniew Ciecholewski

2022

NIE PRZYZNANO

2023

Iglotex ze Skórcza

 

Perełki Kociewia

2018

Patryk Podwojski

Izabela Czogała  

2019

Przemysław Kilian

Damian Domański 

2022

Oskar Ludwiczak

Kinga Wylęgły

2023

Laura Florentyna Dziąba