- Ponad 60 procent produkcji, która się odbywa na terenie gminy Chmielno, to jest produkcja rolna - podkreśla Michał Melibruda, wójt gminy Chmielno. - W co (najmniej sześciu, jak nie w siedmiu sołectwach, rolnictwo jest przeważającą produkcją. Mamy, owszem, wielu rzemieślników, stolarzy, budowlańców, szklarzy, funkcjonuje szereg rzemiosł ale trzeba przyznać, że większość z tych ludzi, oprócz jakiejś działalności bieżącej, para się jeszcze rolnictwem, dlatego dożynki są tu wyjątkowym świętem całej chmieleńskiej społeczności.
To ważne święto rolników i plantatorów truskawek rozpoczęło się mszą św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Chmielnie. Sołectwa przygotowały trzy wieńce. Tegorocznym novum były zaprzęgi dożynkowe, które zawiozły uczestników dożynek na gminny stadion. Ta inicjatywa bardzo przypadła rolnikom do gustu. A na stadionie rozłożyły się sołeckie stoiska, niektóre pomysłowo udekorowane dawnymi maszynami rolniczymi.
Dożynki gminno-parafialne w Chmielnie - reportaż:
Starostami dożynek gminno-parafialnych w Chmielnie byli Kornelia i Damian Luboccy z Agroturystyki "Nad Jeziorkiem" w Lampie.
Wójt M. Melibruda wystosował zaproszenia do rolników na wspólny świąteczny obiad.
W trakcie dożynek uhonorowano laureata konkursu Piękna Wieś Pomorska - wieś Kożyczkowo.
Spośród czterech zaprzęgów dożynkowych tytuł najpiękniejszego zyskał zaprzęg z sołectwa Chmielno. To właśnie z niego wypuszczono w niebo symboliczne gołębie.
Najatrakcyjniejszym Sołeckim Stoiskiem została ekspozycja sołectwa Miechucino. Tu można było posmakować tradycyjnego dożynkowego napoju, jakim był niegdyś podpiwek, a także chleba ze smalcem z ogórkiem.
II miejsce zajęło sołectwo Borzestowo i Sołectwo Borzestowska Huta zaś trzecie - sołectwo Reskowo. pozostałe sołectwa obdarowano wyróżnieniami, a były to sołectwo Chmielno, sołectwo Garcz, sołectwo Kożyczkowo, sołectwo Zawory, sołectwo Cieszenie, sołectwo Przewóz.
Galeria zdjęć
(Fot. GOKSIR w Chmielnie/R. Baranowski, J. Stefanowska)