Artykuł sponsorowany
Śmierć, jest tematem tabu: tematem, o którym ludzie nie chcą myśleć, a tym bardziej rozmawiać. Pogrzeby są jednak nieuniknione, a to, jak się zachowujemy, w co się ubieramy, oraz co mówimy przed, w trakcie i po nich, ma wpływ na złagodzenie cierpienia pogrążonych w żałobie. W tym artyjkule zajmiemy się podstawami savoir-vivre na pogrzebie.
Kwiaty, wieńce, wiązanki – co przynieść na pogrzeb?
Przede wszystkim trzeba się zdecydować na rodzaj kwiatów, ich kolor, oraz na format kompozycji. Najczęstszym wyborem są wieńce, które są największą kompozycją, oraz wiązanki, które są z kolei nieco mniejsze. Jeśli chcesz stworzyć piękna i oryginalną kompozycję, to zakład pogrzebowy Warszawa Bielany pomoże Ci w wyborze kwiatów i zorganizowaniu tej kwestii za Ciebie. Tymczasem skupmy się na tym, w jakiej konkretnej sytuacji przynieść na pogrzeb poszczególne kompozycje:
Jaki rodzaj kwiatów wybrać?
W Polsce kwiaty pogrzebowe to przede wszystkim chryzantemy, lilie, kalie, a także anturium. Jeśli chodzi o poszczególne kolory to:
- Białe kwiaty reprezentują czystość oraz pokój i wybiera się je na pogrzeby dzieci, oraz młodzieży.
- Czerwone kwiaty mają symbolikę bezgranicznej miłość i przynosi się takowe kwiaty na pogrzeby najbliższej osoby: partnera, wnuków, czy rodziców.
- Fioletowe kwiaty symbolizują żałobę i są uniwersalne, dlatego można je przynieść na każdy pogrzeb.
- Żółte kwiaty mają z kolei symbolikę głębokiego przywiązania, smutku i więzi, więc nadają się na pogrzeb przyjaciela, czy dobrze Ci znanej osoby.
W jakich sytuacjach wybrać wieńce, a w jakich wiązanki?
Wieńce w większości przypadków wybiera się na pogrzeby najbliższych: żony, męża, rodziców, rodzeństwa, czy dziadków. Z drugiej strony, wiązanki zgodnie z zasadami savoir-vivre na pogrzebie, przeznaczone są na uroczystości pogrzebowe dalszych osób, takich jak: dalsi krewni, przyjaciele, współpracownicy, czy sąsiedzi. Zakład pogrzebowy zorganizuje dla Ciebie wyjątkowe wieńce, jak i wiązanki, skomponowane z dowolnych kwiatów pogrzebowych, w wybranym kolorze.
Czy na pogrzeb trzeba ubrać się na czarno?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest konieczne, ani nawet wskazane ubieranie się w pełni na czarno. Otóż z zasad savoir-vivre na pogrzebie wynika, że w pełni czarny ubiór jest przeznaczony dla najbliższej rodziny zmarłego. Jak więc się ubrać?
Nie oznacza to oczywiście, że można ubierać jaskrawe kolory - muszą być one stonowane. Może to być na przykład kolor granatowy, ciemnoszary, czy biały. Mężczyźni mogą założyć białą koszulę (koniecznie długi rękaw, bez wzorów) i czarną marynarkę z czarnym krawatem, lub czarny golf, czy czarną elegancką rozpinaną bluzą. Jeśli przyjrzysz się wydarzeniom rangi państwowej, to tak właśnie ubierają się mężczyźni.
To samo dotyczy kobiet, które jeśli nie są bliską rodziną, to powinny oprócz czarnego, założyć przynajmniej jeden element garderoby w wyżej wymienionym stonowanym kolorze. Warto dodatkowo zaznaczyć, że w przypadku pogrzebu młodej osoby, można ubierać się w jasne kolory.
O co nie wypada pytać rodzinę zmarłego?
Zgodnie z zasadami savoir-vivre na pogrzebie nie wypada pytać rodziny zmarłego o kwestie takie jak przyczyna śmierci - chyba że jesteś bardzo bliską osobą. Nie wypada pytać o sprawy finansowe związane z osobą która odeszła, takie jak testament. Powstrzymaj się również o pytania związane z najbliższą przyszłością, jako że nie jest to odpowiedni moment. Absolutnie nietaktowne jest kreowanie ocen i osądów na temat zmarłej osoby.
Jak złożyć kondolencje?
Najistotniejsze jest wyrażanie w swoich słowach żalu, smutku i współczucia. Zgodnie z zasadami savoir-vivre na pogrzebie warto także wspomnieć kilka słów o zmarłej osobie. Na przykład o tym, co dla Ciebie znaczyła, czy w czym Ci w życiu pomogła.
Najważniejsze jest, aby być szczerym i prostym. Możesz powiedzieć coś w stylu: "Bardzo mi przykro z powodu Twojej straty. Moje myśli są z Tobą i Twoją rodziną." Staraj się jednak unikać wyświechtanych fraz, które druga osoba może odebrać bezosobowe, jak np. "Wszystko będzie dobrze.". Oprócz słów i klasycznych kondolencji, wskazane jest również przytulenie drugiej osoby.