91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 05.07.2024 r.
Imieniny: Karolina, Antoni, Filomena

Artykuł sponsorowany

Esperal to popularny środek farmakologiczny, stosowany pomocniczo w terapii choroby alkoholowej. Nie jest uznawany za lek na alkoholizm, ale za substancję motywującą pacjenta do zachowania długotrwałej wstrzemięźliwości od spożywania napojów alkoholowych. Dlaczego uzależnieni powstrzymują się od picia alkoholu po zabiegu wszycia wszywki alkoholowej? Znają bowiem skutki połączenia substancji leczniczej z odurzającą. Już podczas konsultacji lekarskiej przed zabiegiem lekarz przedstawia im mechanizm działania Esperalu i ostrzega przed skutkami niestosowania się do zaleceń. Jeżeli osoba uzależniona, mimo zakazów lekarskich, zdecyduje się na podjęcie ryzykownej próby przepicia wszywki, musi liczyć się z możliwym, nawet znacznym pogorszeniem własnego stanu zdrowia. Gwałtownej reakcji organizmu obawia się większość chorych, powstrzymując się długotrwale spożywania alkoholu.

Jak wszywka alkoholowa wykorzystywana jest w procesie leczenia choroby alkoholowej? Esperal nie działa bezpośrednio na funkcjonowanie receptorów w mózgu człowieka czy jego psychikę. Oddziałuje pośrednio na nastawienia psychiczne człowieka, wywołując negatywne skojarzenia związane z piciem alkoholu. Dotychczas spożywanie substancji odurzającej choremu kojarzyło się z przyjemnością, odprężeniem i odpoczynkiem. Po zabiegu zaszycia alkoholowego sposób myślenia osoby uzależnionej diametralnie się zmienia. Pod wpływem wskazań lekarskich i posiadanej wiedzy na temat działania disulfiramu (substancji czynnej wszywki), chcąc uniknąć objawów reakcji disulfiramowej, utrzymuje ona stan trzeźwości. Wszywkę alkoholową uważa się za skuteczną wówczas, gdy stosowana jest zgodnie z zaleceniami i pod kontrolą lekarza.

Terapia awersyjna i Esperal (disulfiram) – jak działa wszywka alkoholowa?

Esperal to środek farmaceutyczny, zawierający w swoim składzie disulfiram. Stąd jego nazwa rynkowa Disulfiram WZF. W Polsce produkują go Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne. To substancja legalna, dostępna w aptekach wyłącznie na zlecenie lekarza. Mechanizm jej działania opiera się na zaburzeniu szlaku metabolicznego etanolu w ludzkiej wątrobie. Disulfiram to bloker dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu wątrobowego odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg procesu trawienia alkoholu. Brak enzymu w organizmie człowieka odczuwalny jest wyłącznie po spożyciu przez niego substancji odurzającej (w jakiejkolwiek dawce i formie). Gdy alkohol nie może zostać strawiony do nieszkodliwych postaci, w krwiobiegu człowieka kumulują się niebezpieczne toksyny. Jedną z nich jest aldehyd octowy, odpowiedzialny za objawy tzw. reakcji disulfiramowej.

Dla kogo jest Esperal?

Wszycie wszywki alkoholowej zaleca się przede wszystkim tym, którzy są zdeterminowani do pokonania nałogu. To metoda najskuteczniejsza dla uzależnionych stosujących się bezwzględnie do zaleceń lekarzy. Powinni być współpracujący i świadomi. Leczenie z wykorzystaniem Esperalu jest bowiem dobrowolne, a chory musi wyrazić na nie zgodę. Silna reakcja awersyjna na alkohol sprawia, że wszywkę uważa się za dodatkowe wsparcie w utrzymaniu abstynencji. Disulfiram może okazać się również szczególnie pomocny u chorych, którzy korzystali już z różnorodnych metod leczenia choroby alkoholowej i dotychczas nie przyniosły one oczekiwanego rezultatu. Metodę tę doceniają też chorzy wymagający natychmiastowego bodźca do zaprzestania picia alkoholu. Muszą oni przerwać ciąg alkoholowy jeszcze przed zabiegiem zaszycia.

Przeciwwskazania do wszycia Esperalu i bezpieczeństwo zabiegu

Choć tabletki z Esperalem uważane są za bezpieczne i skuteczne, istnieje kilka przeciwwskazań do ich stosowania. Z leczenia uzależnień metodą awersyjną nie powinny korzystać kobiety w ciąży, osoby z alergią na składniki leku czy pozostające pod wpływem lub po spożyciu alkoholu. Przed zabiegiem implantacji Esperalu konieczne jest zachowanie przynajmniej 24-godzinnej abstynencji. Zaszycie pijanego pacjenta okazuje się bowiem niebezpieczne ze względu na natychmiastowe działanie wszywanego leku. Przeciwwskazaniami do zabiegu mogą być również schorzenia wątroby, nerek, układu krążenia, a nawet zaburzenia psychiczne.

W Centrum Medycznym Galmedic dbałość o bezpieczeństwo, komfort i dobro pacjenta rozpoczyna się jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu. Wszycie wszywki alkoholowej koniecznie należy poprzedzić konsultacją lekarską. Podczas niej lekarz weryfikuje istnienie wskazań i eliminuje ewentualne przeciwwskazania do zaszycia.

Gdzie bezpiecznie wszyć Esperal? Radom to odpowiednie miejsce dla uzależnionych pacjentów ze względu na bliskość specjalistów Centrum Medycznego Galmedic. Ofertę placówki można znaleźć tutaj: https://radom.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu? Ile trwa procedura medyczna?

Farmakologiczne leczenie uzależnienia od alkoholu z pomocą Esperalu wymaga wykonania mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Ponieważ lekarz dociera do wnętrza organizmu pacjenta za pomocą skalpela, podczas zabiegu konieczne staje się przerwanie ciągłości tkanek skórnych. Z tego względu zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym pacjenta.

By wszyć Esperal w formie jałowych tabletek do wnętrza organizmu chorego, chirurg wykonuje niewielkie nacięcie tuż nad jego pośladkiem. Dociera do obszaru podpowięziowego. Tam umieszcza wcześniej wyliczoną dawkę leku. Powstałą ranę zaszywa nićmi chirurgicznymi, tworząc tzw. szwy. Na nie zakłada jałowy opatrunek. Stan pacjenta nie wymaga jego hospitalizacji. Po zabiegu opuszcza on zatem Centrum Medyczne Galmedic.

Jak uniknąć skutków ubocznych i powikłań podczas leczenia alkoholizmu wszywką?

By uniknąć objawów zatrucia aldehydem octowym, konieczne jest zachowanie całkowitej trzeźwości podczas terapii Esperalem. Ta metoda leczenia alkoholizmu uznawana jest za bezbolesną i komfortową dla tych pacjentów, którzy współpracują z personelem medycznym. Po zaszyciu wszywki (Esperalu) u świadomych chorych i w przypadku ich stosowania się do wskazań, nie obserwuje się praktycznie żadnych skutków ubocznych i powikłań. Niektórzy pacjenci zauważają u siebie bolesność, tkliwość i zaczerwienienie obszaru rany pozabiegowej. Zwykle objawy te wynikają bezpośrednio z chirurgicznego charakteru zabiegu. Mają charakter przemijający i nie wymagają interwencji lekarskiej. Jeżeli jednak utrzymują się długotrwale lub pacjent skarży się dodatkowo na osłabienie czy podwyższoną temperaturę – konieczna staje się konsultacja ze specjalistą. Rzadkie są przypadki odrzucenia implantu przez zaszyty organizm.

Reakcja disulfiramowa a pogorszenie stanu zdrowia pacjentów

Wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu podczas stosowania Esperalu może sprawić, że terapia awersyjna przestanie być przyjemna dla osoby uzależnionej. Aldehyd octowy nie może przekształcić się w kwas octowy i kumuluje się w organizmie w niebezpiecznym stężeniu. Prowadzi do powstania szeregu nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia oraz życia objawów. Wśród nich wymienia się przede wszystkim nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, zaburzenia krążenia, zaburzenia psychiczne, a nawet utratę świadomości. Spożywanie alkoholu po zaszyciu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, a nawet nagłego zatrzymania krążenia.

Jak długo działa lek Esperal? Długotrwała metoda leczenia choroby alkoholowej

Tabletki Esperalu umieszczone wewnątrz organizmu osoby uzależnionej uwalniają się do jej krwiobiegu stopniowo. Wszywka alkoholowa działa długotrwale – jej skuteczność sięga nawet od 8 do 12 miesięcy. Pacjenci powstrzymują się zatem od spożywania alkoholu po wszyciu Esperalu nawet przez rok. Skuteczność leku disulfiram w walce z nałogiem alkoholowym oceniana jest zatem stosunkowo wysoko.