91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 23.11.2024 r.
Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens

W Hopowie, niewielkiej wsi leżącej przy drodze krajowej nr 20 między Wyczechowem a Egiertowem stoją stacje drogi krzyżowej. Miejsce to niezwykłe, bo swój początek wzięło w 1999 r., gdy papież Jan Paweł II pielgrzymował do Polski. Był w Sopocie, a świadkiem tej wizyty jest krzyż wieńczący kaplicę na placu drogi krzyżowej.

Bo od tej kaplicy się zaczęło - wspomina Witold Walkusz, syn śp. Krystyny i Jerzego Walkuszów. - Stanęła na przełomie tysiącleci. 

Hopowska Golgota - historia kaplicy i drogi krzyżowej - rozmowa z Witoldem Walkuszem:

W roku 2000 z inicjatywy państwa Walkuszów powstała kaplica z postaciami Maryi i św. Wojciecha. Wieńczy ją drewniany, wysoki na ponad 7 m krzyż, jednym z 47 zdobiących ołtarz papieski w Sopocie podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w roku 1999.
Kapliczkę poświęcił 1.10.2000 r. ks. proboszcz Bogusław Rumiński.

10 lat później zrodził się pomysł, by wokół stworzyć stacje drogi krzyżowej. Po pierwszych przygotowaniach w roku 2010 - podczas pleneru rzeźbiarskiego w roku 2011 powstało 14 płaskorzeźb ze scenami drogi krzyżowej. 

Wykonawcami rzeźb byli: Paweł Kitowski z Łapina Dolnego (I i VII), Zdzisław Grajper z Lęborka(II i X), Jerzy Kamiński z Barłożna (IV, XVII i XIV), Edward Jastrzębski z Gdyni (V i VIII), Leszek Baczkowski z Franka (VI i XIII), Zdzisław Grajper i Leszek Baczkowski (stacja XI), Teodor Laszkowski z Hopowa (III), Marian Krefta z Hopowa (IX).
Postumenty pod stacje przygotował Jerzy Walkusz.

22.10.2011 nastąpiło uroczyste poświęcenie stacji drogi krzyżowej. Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą, której przewodniczył ks. Tadeusz Łącki a przy ołtarzu obecni byli też  ks. o. Marek Walkusz, śp. ks. kanonik Bogusław Rumiński.

Od kilku lat Hopowska Golgota jest miejscem jednego z ołtarzy na Boże Ciało i tu odbywa się, jeśli pogoda na to pozwoli - ostatnia w poście droga krzyżowa. 

Galeria zdjęć