W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyło się spotkanie autorskie z dr hab. Moniką Tomkiewicz, która napisała książkę "Zbrodnia pomorska 1939 roku w powiecie kartuskim". Wyjątkowym momentem tego spotkania były wspomnienia pani Alicji, córki kupca Władysława Jakusz - Gostomskiego, która jak kilkulatka uczestniczyła w 1947 r. w pogrzebie zamordowanych w lesie kaliskim.
Dr hab. Monika Tomkiewicz przypomniała kapłanów zamordowanych w trakcie Zbrodni pomorskiej - ks. Antoniego Arasmusa, rozstrzelanego 27.10.1939 r. w lesie, nieopodal drogi Dąbrowa - Leszno, ks. Aleksego Gburka ze Stężycy rozstrzelanego 27.10.1939 w lasach kaliskich, ks. Feliksa Klonowskiego, rozstrzelanego w ówczesnym nadleśnictwie Sarni Dwór 11.11.1939 r.
Uchwałą Sejmu RP z 1 stycznia 2023 r. dzień 2 października jest ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r.
Jeszcze w tym roku powinien ukazać się I tom "Zbrodnia pomorska 1939 r. Dokumentacja terroru niemieckiego", dotyczący 9 powiatów dawnego województwa pomorskiego. Autorka książki prowadziła badania przez 23 lata, przez ostatnie 5 pisała rozdziały dotyczące powiatów kartuskiego, kościerskiego, starogardzkiego, tczewskiego i morskiego. Inni autorzy zajęli się powiatem świeckim, bydgoskim, inowrocławskim i tucholskim.
Promocja książki o zbrodni pomorskiej 1939 w powiecie kartuskim RELACJA :
Koncert kaszubskich pieśni tradycyjnych w wykonaniu zespołu Drëszë zwieńczył czwartkowe popołudnie w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.
Koncert zespołu Drëszë w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach: