91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 23.11.2024 r.
Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens

Artykuł sponsorowany

Jednym z działów pedagogiki jest pedagogika specjalna, która skupia się na pracy z dziećmi i młodzieżą wymagającymi wsparcia nie tylko ze względu na niepełnosprawności, ale także wybitne zdolności. Chcesz objąć stanowisko pedagoga specjalnego w placówce szkolnictwa integracyjnego, ośrodku pomocy społecznej albo jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu? Dobrym rozwiązaniem jest kurs kwalifikacyjny dla pedagoga specjalnego. W tym artykule wzięliśmy pod lupę dostępne szkolenia.

Kurs kwalifikacyjny dla pedagoga specjalnego – co warto wiedzieć?

Zanim przejdziemy do przeglądów kursów kwalifikacyjnych dla przyszłych pedagogów specjalnych, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami związanymi ze szkoleniami. Przede wszystkim każde z nich pozwala uzyskać zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji Narodowej, które potwierdza nabytą wiedzę i umiejętności niezbędne do realizacji zadań zawodowych.

Co więcej, każdy kurs kwalifikacyjny dla pedagoga specjalnego:

  •  skupia się nie tylko na teoretycznej wiedzy, ale także na praktycznych umiejętnościach niezbędnych w pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami,
  • kończy się egzaminem, po którym wydawana jest wspomniana wyżej dokumentacja,
  • jest dedykowany słuchaczom z dyplomem ukończenia studiów I lub II stopnia (placówka może zgodzić się na warunkowe przystąpienie do kursu w przypadku braku wykształcenia wyższego),
  • może zostać dofinansowany (dotyczy osób mających status osoby bezrobotnej, szkół i firm).

Dodatkowo możesz przerobić go z pomocą e-learningu, zapisując się na kurs kwalifikacyjny dla pedagoga specjalnego online. Taką formę zdobywania wiedzy, umiejętności i kompetencji proponuje między innymi platforma dydaktyczna ePedagog.pl.

Kurs kwalifikacyjny z zakresu oligofrenopedagogiki

Oligofrenopedagogika to dział pedagogiki specjalnej zajmujący się pracą z dziećmi z niepełnosprawnością umysłową o różnym stopniu. Biorąc udział w kursie z jej zakresu, poznasz metodykę nauczania i wychowania upośledzonych w stopniu lekkim czy podstawy psychologiczne rewalidacji upośledzonych umysłowo. Całe szkolenie trwa aż 270 godzin i jest polecane w szczególności psychologom szkolnym, pracownikom poradni psychologiczno-pedagogicznym oraz nauczycielom szkół specjalnych i integracyjnych.

Co ciekawe, osoby zainteresowane udziałem w kursie z zakresu oligofrenopedagogiki mogą zapisać się nie tylko na podstawowe szkolenie. Do wyboru są też dwie inne ścieżki:

  •  oligofrenopedagogika, autyzm i zespół Aspergera,
  • oligofrenopedagogika z arteterapią.

Kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki specjalnej dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu

Kolejnym kursem kwalifikacyjnym dla pedagoga specjalnego jest ten dedykowany nauczycielom praktycznej nauki zawodu, którzy chcą pracować z młodzieżą z niepełnosprawnością. W ciągu 150 godzin uczestnicy szkolenia zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu oligofrenopedagogiki, ortodydaktyki szkoły zawodowej czy treningu umiejętności interpersonalnych.

Kurs kwalifikacyjny z zakresu surdopedagogiki

To kurs kwalifikacyjny dla pedagoga specjalnego zajmującego się pracą z dziećmi i młodzieżą z dysfunkcjami narządu słuchu, polecany w szczególności osobom mającym przygotowanie pedagogiczne. Program obejmuje 270 godzin, podczas których słuchacze zapoznają się z informacjami z zakresu audiologii pedagogicznej, surdologopedii, rewalidacji indywidualnej czy manualnych sposobów usprawniania języka.

Inne kursy kwalifikacyjne dla pedagoga specjalnego

Jakie inne kursy kwalifikacje na pedagoga specjalnego online warto rozważyć? Oprócz szkoleń z zakresu oligofrenopedagogiki i surdopedagogiki oraz dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu możesz wybrać też kurs z zakresu:

  •  komunikacji alternatywnej i wspomagającej,
  • diagnozy, rewalidacji i terapii pedagogicznej,
  • resocjalizacji i socjoterapii,
  • integracji sensorycznej z elementami terapii behawioralnej,
  • arteterapii,
  • tyflopedagogiki,
  • pedagogiki leczniczej,
  • terapii pedagogicznej
  • socjoterapii.

Tak bogata oferta kursów kwalifikacyjnych gwarantuje, że każdy przyszły pedagog specjalny znajdzie szkolenie zgodne ze swoimi planami zawodowymi i zainteresowaniami.