25 stycznia 2024 r. w kartuskim Muzeum Kaszubskim odbyło się niezwykłe wydarzenie, które zgromadziło słuchaczy reportażu dźwiękowego „Śladami Else” autorstwa Magdy Świerczyńskiej-Dolot o Elżbiecie Else Pintus – Żydówce z Kaszub. Po wysłuchaniu 45-minutowej narracji - były oklaski, ale potem zrobiło się cicho.
Materiał powstał na podstawie wspomnień Else Pintus „Moje prawdziwe przeżycia” (Meine erlebnisse Wahren) i opowieści rodziny, która przez 2,5 roku ukrywała swoją sąsiadkę na piętrze domu. Na spotkaniu obecna była autorka reportażu, która dzięki stypendium kulturalnego miasta Gdańska - z mikrofonem w ręce odkrywała zapomniane karty historii Pomorza. Bo przywołała fakt istnienia getta w Gdańsku - przy ul. Stągiewnej i Mysiej. Trafiła do centrum Chmielna, gdzie do dziś stoi dom, będący schronieniem dla bohaterki reportażu.
Wiele ciekawych wyjaśnień o sytuacji Żydów i żydów na Kaszubach przedstawiła prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk. Dopowiedziała też dalsze losy Elsy Pintus po zakończeniu II wojny światowej.
To wydarzenie pięknie wpisało się w przypadający 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Uczestnikami spotkania byli goście z Kiełpina, gdzie dzień wcześniej wydobyto na światło dzienne historię Małgorzaty Blok - niezwykłej mieszkanki Kiełpina.
Historia Małgorzaty Blok z Kiełpina opowiedziana sercem
(rozszerzymy)