91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 23.11.2024 r.
Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens

Artykuł sponsorowany

Wszywka alkoholowa jest lekiem, który ma formę jałowych tabletek przeznaczonych do podskórnej implantacji. Stosuje się go jako środek wspomagający przebieg długotrwałego procesu leczenia choroby alkoholowej. Wszycie wszywki jest możliwe jedynie pod kontrolą lekarza specjalisty i po uprzedniej konsultacji. Ze względów bezpieczeństwa zabieg chirurgicznego wszycia Esperalu wykonuje się zatem wyłącznie w stacjonarnych placówkach medycznych. Jedną z nich jest częstochowskie Centrum Medyczne Galmedic. Po wykonaniu zabiegu pacjent nie musi pozostawać pod opieką lekarza. Rekonwalescencję spędza on w warunkach domowych, dbając o przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich. Działanie leku polega na długotrwałym wydzielaniu do ustroju substancji czynnej. Zakłóca ona proces metabolizmu alkoholu w ludzkiej wątrobie. W związku z tym działanie wszywki pozostaje nieodczuwalne wyłącznie dla tych chorych, którzy po zaszyciu alkoholowym pozostają trzeźwi. Sytuacja zmienia się, gdy zaszyta osoba napije się alkoholu.

Konieczność utrzymania abstynencji podczas stosowania Esperalu jest jedynym wskazaniem, którego powinni przestrzegać wszyscy zaszyci chorzy. Upośledzenie prawidłowego szlaku metabolicznego etanolu w wątrobie skutkuje uciążliwymi objawami po spożyciu napojów wyskokowych. Właśnie tych dolegliwości obawiają się alkoholicy po zabiegu zaszycia. Wszywka alkoholowa nie oddziałuje bezpośrednio na neuroprzekaźniki w mózgu człowieka. Zmienia jednak sposób jego zachowania w sposób pośredni. Jej stosowanie wzbudza negatywne skojarzenia na temat połączenia etanolu i Esperalu. Świadomi nałogowcy już podczas wizyty konsultacyjnej poznają mechanizm działania Esperalu. Dowiadują się, z jakimi dolegliwościami może wiązać się próba przepicia wszywki. Wyrażają ponadto świadomą zgodę na wykonanie zabiegu w warunkach klinicznych, ambulatoryjnych lub gabinetowych. Tym samym zgadzają się na podjęcie ścisłej współpracy z przedstawicielami personelu medycznego, szczególnie lekarzem.

Substancja czynna wszywki – disulfiram

Wszywka alkoholowa to rodzaj farmakoterapii stosowanej w ramach terapii awersyjnej. Jej celem jest wspomaganie procesu leczenia choroby alkoholowej. Mianem tym określa się podskórny implant, umieszczany w obszarze podpowięziowym mięśnia pośladkowego pacjenta. W tej lokalizacji umieszcza się jałowe tabletki z disulfiramem. To substancja czynna leku, która jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grona inhibitorów. Oznacza to, że jej obecność w organizmie prowadzi do blokady lub ograniczenia przebiegu wybranych procesów metabolicznych bądź biochemicznych. W fizjologicznych warunkach, czyli bez udziału leku, przebiegają one sprawnie i bez zakłóceń. W przypadku disulfiramu w ustroju alkoholika dochodzi do znacznego zaburzenia przebiegu procesu metabolizmu alkoholu. Trudności te są nieodczuwalne dopóty, dopóki w krwiobiegu osoby uzależnionej nie ma żadnej dawki alkoholu.

Wszywka alkoholowa – oryginalny Esperal – jak działa?

Po połączeniu leku z etanolem w organizmie zaszytego człowieka gromadzą się toksyny poalkoholowe. Nie mogą one zostać szybko strawione do nieszkodliwych postaci ze względu na blokadę wydzielania jednego z enzymów wątrobowych. Mowa tu o dehydrogenazie aldehydowej, która bierze czynny udział w procesie przekształcania aldehydu octowego w kwas octowy. Pierwsza z wymienionych substancji jest toksyną. Jej zwiększone stężenie w krwiobiegu odpowiada za objawy zatrucia, które zwykle kojarzone jest z zatruciem alkoholowym lub kacem. U osób zaszytych prowadzi jednak do reakcji disulfiramowej, o gwałtowniejszym i groźniejszym przebiegu. Bez udziału enzymu aldehyd octowy trawi się dłużej i mniej skutecznie. Przebieg metabolizmu alkoholu nie jest zatem efektywny i prowadzi do kumulacji toksyn w organizmie. Ich wydalanie również jest utrudnione ze względu na spowolnienie przebiegu całej reakcji.

Odpowiedzią organizmu na próby przepicia wszywki alkoholowej są objawy reakcji disulfiramowej. Wszywka alkoholowa powoduje, że pierwsze z nich występują już po upływie kilkunastu minut i utrzymują się długotrwale, w zależności od ilości spożytego alkoholu. Należą do nich przede wszystkim: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, przyspieszone bicie serca, bezsenność, ogólna drażliwość i nadpobudliwość. Dalsze picie alkoholu i upływ czasu działa na niekorzyść zaszytego alkoholika. Objawy te nie tylko się utrzymują, ale również pogłębiają i nasilają, przekształcając się w stany niebezpieczne dla zdrowia i życia alkoholika. W wyniku przebiegu reakcji disulfiramowej u nałogowca może wystąpić atak drgawek, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, utrata przytomności, a nawet nagłe zatrzymanie krążenia.

Wszywka alkoholowa – wskazania i przeciwwskazania

Stosowanie wspierających, farmakologicznych metod leczenia alkoholizmu możliwe jest na każdym etapie rozwoju uzależnienia od alkoholu. Głównym wskazaniem do wszycia wszywki alkoholowej jest chęć zwiększenia efektów dotychczas podejmowanej terapii, zwłaszcza po odtruciu alkoholowym i w połączeniu z psychoterapią. Esperal dla wielu alkoholików jest ponadto sposobem na rozpoczęcie walki z alkoholizmem. Wszycie jałowych tabletek możliwe jest bowiem wyłącznie po wcześniejszym przerwaniu ciągu alkoholowego przez uzależnionego.

Ze względów bezpieczeństwa wszywka alkoholowa nie może być wszywana do organizmu osoby, która znajduje się w stanie po spożywaniu alkoholu lub jest upojona substancją. Trzeźwość należy zachować przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające rozpoczęcie opisywanej procedury medycznej. Stan nietrzeźwości uważany jest za główne przeciwwskazanie do wykonania zabiegu. Drugim jest nadwrażliwość pacjenta na którykolwiek ze składników leku. Zabiegu nie wykonuje się zwykle również u chorych, u których stwierdzono schorzenia sercowo-naczyniowe, zaburzenia psychiczne i psychozy o ciężkim przebiegu, próby samobójcze podejmowane w przeszłości. Istotne jest poinformowanie lekarza o wszelkich dolegliwościach i schorzeniach, z jakimi zmaga się pacjent. Należy tego dopilnować podczas wizyty konsultacyjnej, stanowiącej jednocześnie kwalifikację pacjenta do zabiegu.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Zabieg implantacji Esperalu w Centrum Medycznym Galmedic poprzedza się konsultacją z chirurgiem. Podczas niej specjalista weryfikuje istnienie wskazań do zabiegu i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny, wykonuje podstawowe badanie podmiotowe. Konieczne jest ponadto wykonanie kontroli trzeźwości i odpowiednie przygotowanie skóry chorego do zaszycia Esperalu. W tym celu lekarz w pierwszej kolejności wydziela obszar tzw. pola operacyjnego, znajdujący się zwykle nad pośladkiem. Oczyszcza i dezynfekuje skórę w jego okolicy. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego pacjent zyskuje gwarancję, że zabieg jest całkowicie bezbolesny i komfortowy.

Implantacja wszywki alkoholowej to zabieg krótki i mało inwazyjny. Trwał około 20 minut i przeprowadza się go w ramach procedury tzw. chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjent może opuścić placówkę medyczną tuż po zakończeniu zabiegu. W celu umieszczenia tabletek z disulfiramem wewnątrz organizmu alkoholika lekarz posługuje się skalpelem. Chirurg wykonuje na skórze chorego niewielkie nacięcie. Nie jest ono długie, ale dosyć głębokie. Za pomocą skalpela lekarz dociera do obszaru podpowięziowego. Tam wypreparowuje kieszonkę, w której umieszcza wyliczoną wcześniej dawkę Esperalu. Powstałą ranę zaszywa, używając nici chirurgicznych. Na szwy zakłada jałowy opatrunek, który chroni ranę przed uszkodzeniem i zabrudzeniem. Zaimplantowany Esperal działa od razu po zaszyciu, dzięki czemu jego skuteczność oceniana jest wysoko. Lek stopniowo, ale stale uwalnia się do krwiobiegu chorego nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy.

Więcej informacji na temat wszywki alkoholowej i zabiegu implementacji Esperalu znajdziesz na stronie Centrum Medycznego Galmedic: https://czestochowa.galmedic.pl/uslugi/esperal/.