Artykuł sponsorowany
Wszywka alkoholowa (Esperal) – kto nie może z niej skorzystać?
Wszywka alkoholowa to skuteczne rozwiązanie pomocnicze w terapii choroby alkoholowej, z którego może skorzystać niemal każdy pacjent stosujący się do zaleceń lekarza. To warunek konieczny, gdyż brak subordynacji chorego może prowadzić do wystąpienia stanu zagrożenia jego zdrowia i życia. Terapia z wykorzystaniem Esperalu jest bezpieczna dla tych chorych, którzy podczas leczenia nie dopuszczają do kontaktu leku i alkoholu etylowego w organizmie. Podstawowym zaleceniem lekarskim dla osób decydujących się na implementację wszywki jest konieczność zachowania bezwzględnej abstynencji.
Substancją czynną oryginalnego Esperalu jest disulfiram. Jej działanie powstrzymuje przed piciem alkoholu. Zaszyty zna bowiem konsekwencje połączenia obu tych substancji. Wszywka alkoholowa zaburza szlak metaboliczny alkoholu w wątrobie. Po spożyciu nawet najmniejszej dawki alkoholu u człowieka występują nieprzyjemne i niebezpieczne objawy tzw. reakcji disulfiramowej. Strach przed nimi jest najczęściej dużo silniejszy niż chęć picia. Wszywka wywołuje więc niechęć (awersję) do alkoholu, a człowiek powstrzymuje się od spożywania jakichkolwiek jego dawek. Jednak nie każda osoba uzależniona powinna korzystać z możliwości, jakie daje farmakologiczne wsparcie terapii.
Jak działa wszywka alkoholowa (disulfiram)?
Disulfiram jest organicznym związkiem chemicznym, blokerem dehydrogenazy aldehydowej. To podstawowy enzym wątrobowy biorący udział w procesie trawienia alkoholu etylowego. Działanie leku jest zatem odczuwalne jedynie dla pacjentów, którzy zmuszają wątrobę do trawienia alkoholu podczas stosowania terapii z użyciem Esperalu.
Wszywka alkoholowa powstrzymuje ich przed piciem w sposób pośredni. Nie oddziałuje bowiem bezpośrednio na receptory w mózgu człowieka, nie wywołuje dolegliwości i objawów neurologicznych. Nie otumania, nie spowalnia reakcji, ale wywołuje negatywne skojarzenia z aktywnością, która dotychczas postrzegana była w kategoriach przyjemności.
Działanie disulfiramu opiera się na zasadzie blokady. Substancja ta blokuje proces wydzielania dehydrogenazy aldehydowej, która jest enzymem koniecznym dla prawidłowego trawienia alkoholu etylowego. Szlak metaboliczny zostaje zatem zaburzony, co skutkuje kumulowaniem się w organizmie toksyn poalkoholowych. Ich rosnące stężenie w krwiobiegu odpowiedzialne jest za objawy reakcji disulfiramowej. To ich wystąpienia obawiają się zaszyte osoby, powstrzymując się od picia alkoholu, jednocześnie motywując się do utrzymywania długotrwałej abstynencji.
Czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm?
Wszywka alkoholowa jest jedną z metod wspierających walkę z chorobą alkoholową. Oznacza to, że nie należy stosować jej w oderwaniu od innych metod terapeutycznych. Najlepsze rezultaty daje bowiem wówczas, gdy łączy się ją z psychoterapią alkoholizmu, a poprzedza profesjonalnym odtruciem alkoholowym (detoksem). Sam Esperal nie leczy alkoholizmu. Stanowi jednak odpowiednie uzupełnienie oddziaływań terapeutycznych. Zwłaszcza u tych osób uzależnionych, u których obserwuje się ciągłe nawroty choroby oraz u tych, którzy nie zauważają zadowalających efektów dotychczasowego leczenia.
Czego nie wolno spożywać podczas stosowania Esperalu?
Powstrzymywanie się od spożywania alkoholu etylowego jest podstawowym zaleceniem lekarskim dla pacjentów stosujących Esperal. Po zabiegu zaszycia tabletek z disulfiramem osoba uzależniona powinna utrzymać całkowitą abstynencję. Rezygnacja z alkoholu dotyczy nie tylko czystego etanolu w postaci napojów wyskokowych nisko- lub wysokoprocentowych. Nie wolno spożywać nawet najmniejszych ilości alkoholu zawartych m.in. w słodyczach, sosach czy przetworach. Szczególną ostrożność należy zachować również, stosując niektóre kosmetyki i środki czystości na bazie alkoholu. Śladowe ilości alkoholu zawarte są także w wybranych lekach (zwłaszcza syropach), perfumach oraz płynach do płukania jamy ustnej.
Reakcja disulfiramowa a skutki uboczne zaszycia alkoholowego
Dlaczego pacjenci po implementacji Esperalu powinni unikać spożycia alkoholu? Odpowiedź jest niezwykle prosta – wszywka alkoholowa jest odczuwalna tylko dla nietrzeźwych zaszytych. Po podjęciu ryzykownej i zabronionej ze względów bezpieczeństwa próby przepicia wszywki alkoholowej u osoby uzależnionej mogą wystąpić objawy reakcji disulfiramowej. Wówczas odczuwa on dolegliwości przypominające nieco zatrucie alkoholowe. Nie wywołuje ich jednak bezpośrednio etanol zawarty w alkoholu, ale półprodukty procesu jego trawienia. Za większość z nich odpowiedzialny jest aldehyd octowy. W fizjologicznych warunkach w ludzkiej wątrobie etanol trawi się bowiem do tej postaci, by następnie ulec przekształceniu w kwas octowy. On z kolei metabolizuje się do obojętnych postaci dwutlenku węgla i wody. Jako główne objawy reakcji disulfiramowej, czyli zatrucia aldehydem octowym, wymienia się przede wszystkim: ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, nadpotliwość, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi, a nawet zaburzenia psychiczne. By im zapobiec, należy powstrzymać się od picia alkoholu przez cały okres aktywnego działania Esperalu.
Nieprzyjemne dolegliwości są zależne od ilości spożytego alkoholu i upływającego czasu. Zwykle pierwsze z nich występują już po kilkudziesięciu minutach od wypicia alkoholu. Objawy zatrucia mogą utrzymywać się nawet przez kilka lub kilkanaście godzin. Nierzadko zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta. Wraz z upływem czasu przybierają bowiem na sile i mogą przekształcić się w takie stany i zaburzenia jak: zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, nagłe zatrzymanie krążenia, czy utrata przytomności.
U kogo wszywa się Esperal?
Wskazaniem do zastosowania wszywki alkoholowej jest chęć zwiększenia efektywności dotychczas podejmowanych działań terapeutycznych oraz niemożność samodzielnego przerwania ciągu alkoholowego i utrzymania długotrwałej abstynencji. Celem jest zatem pomoc osobom uzależnionym w walce z nałogiem. Esperal wspiera w utrzymaniu trzeźwości nie tylko przez kilka dni, ale nawet przez kilka miesięcy. Jego działanie jest długotrwałe. Zaleca się go zatem na każdym etapie leczenia uzależnienia i w każdej fazie rozwoju nałogu. Choroba alkoholowa ma złożony przebieg i wiele przyczyn. Objawia się psychosomatycznie, co sprawia, że również jej leczenie powinno być wieloetapowe, holistyczne oraz specjalistyczne.
Esperal można zastosować u każdego dorosłego uzależnionego od alkoholu, u którego nie stwierdzono przeciwwskazań do stosowania farmakologicznej metody wspierającej leczenie alkoholizmu. By móc się zaszyć, konieczne jest pozostanie w trzeźwości przynajmniej przez 24 godziny przed zabiegiem. Wszywka alkoholowa jest zatem nie tylko pewnego rodzaju straszakiem, ale również motywatorem do skorzystania z pomocy specjalistów. Samodzielne przerwanie ciągu alkoholowego i rezygnacja z używek jest dla wielu osób trudna lub wręcz niemożliwa. Decydując się na wszycie Esperalu, chorzy często korzystają z możliwości, jakie niesie ze sobą profesjonalne odtrucie alkoholowe.
Esperal wszywa się u pacjentów współpracujących z przedstawicielami personelu medycznego. Przed zabiegiem implementacji leku chory musi bowiem podpisać pisemną zgodę na zaszycie leku wewnątrz swojego organizmu. Podczas stosowania terapii awersyjnej należy ponadto ściśle i bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.
Wszywka alkoholowa – przeciwwskazania do implantacji Esperalu
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do leczenia uzależnienia od alkoholu z wykorzystaniem Esperalu jest stan upojenia alkoholowego pacjenta. By bezpiecznie móc poddać się zaszyciu alkoholowemu, powinien on przerwać ciąg alkoholowy i odstawić alkohol przynajmniej dobę przed implantacją wszywki alkoholowej. Zabiegu nie można wykonywać również u tych uzależnionych, u których stwierdzono lub podejrzewa się nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Zakaz ten dotyczy przede wszystkim substancji czynnej, czyli disulfiramu.
Wśród innych przeciwwskazań do stosowania leku Esperal wymienia się również schorzenia układu krwionośnego (chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia), zaburzenia psychiczne, w tym również psychozy i epizody depresyjne. Zabieg może być niebezpieczny dla pacjentów, którzy w przeszłości podejmowali próby samobójcze. Tabletek nie stosuje się również u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?
Leczenie choroby alkoholowej rozpoczyna się od przerwania ciągu alkoholowego. Pacjent zgłasza się na zabieg wszycia Esperalu, poprzedzony dokładną diagnostyką jego stanu podczas konsultacji medycznej. Lekarz przeprowadza z nim wywiad medyczny oraz podstawowe badanie diagnostyczne. Dzięki temu poznaje ogólny stan jego zdrowia, ocenia stopień zaawansowania nałogu alkoholowego oraz weryfikuje istnienie wskazań do wykonania zabiegu. Dla bezpieczeństwa chorego eliminuje się również ewentualne przeciwwskazania. Szczególną uwagę specjalista przykłada do kontroli stanu trzeźwości osoby uzależnionej od alkoholu. Następnie przystępuje do przygotowania chorego do rozpoczęcia chirurgicznej procedury medycznej. Ponieważ podczas zabiegu chirurg posługuje się skalpelem i przerywa ciągłość tkanek, konieczne jest oczyszczenie i dezynfekcja pola zabiegowego. Implantację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym pacjenta, co sprawia, że zabieg jest komfortowy i bezbolesny.
Mianem wszywki alkoholowej określa się lek Disulfiram WZF, który ma formę jałowych tabletek wszywanych podskórnie do organizmu chorego. Podczas zabiegu lekarz nacina skórę pacjenta tuż nad jego pośladkiem. W ten sposób dociera do obszaru podpowięziowego. Następnie wypreparowuje specjalną kieszonkę, w której umieszcza wyliczoną dawkę leku. Powstałą ranę zaszywa nićmi chirurgicznymi. Szwy zabezpiecza się jałowym opatrunkiem, a o jego stan pacjent dba samodzielnie podczas domowej rekonwalescencji.
Zabieg jest mało inwazyjny i bezpieczny, nie wymaga zatem hospitalizacji pacjenta. Nie wiąże się również z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych i reakcji niepożądanych. Po zaszyciu pacjent otrzymuje od lekarza wskazówki i zalecenia. Specjalista instruuje go również o konieczności włączenia do terapii pozostałych metod kompleksowego leczenia choroby alkoholowej (przede wszystkim psychoterapii).
Jak długo działa wszywka alkoholowa? Kto może ponownie się zaszyć?
Wszywka alkoholowa zaburza metabolizm alkoholu w sposób ciągły nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Działa od razu po jej umieszczeniu wewnątrz organizmu pacjenta. Stopniowo uwalnia się do jego organizmu i chroni pacjenta przed nadużywaniem alkoholu. Stosowanie wszywki alkoholowej w formie implantu nie wymaga pamiętania o kolejnych dawkach leku.
Wszywkę alkoholową (Esperal) wszywać można wielokrotnie u jednego pacjenta. Zabieg powtarza się jednak nie częściej niż co 8 miesięcy. W ten sposób zapobiega się kumulacji dawki leku w organizmie. Usunięcie wszywki alkoholowej również jest możliwe. Nie można jednak pozbyć się jej samodzielnie. Konieczne jest zgłoszenie się na ponowny zabieg chirurgiczny.
Gdzie dostępna jest wszywka alkoholowa? Kraków zapewnia możliwość bezpiecznego zaszycia w Centrum Medycznym Galmedic. Zapoznaj się z ofertą placówki: https://galmedic.pl/uslugi/esperal/.