"Dla ludności Kaszub i Kociewia postać generała Hallera symbolizowała przyłączenie do Polski" - czytamy w okolicznościowym folderze wydanym, przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji odsłonięcia popiersia Józefa Hallera w Kartuzach, przed magistratem, przy ul. Hallera.
Generał odwiedził Kartuzy trzykrotnie - gdy wracał z zaślubin Polski z morzem w lutym 1920 r., gdy w 1922 roku otwierał sierociniec sióstr szarytek przy ul. Gdańskiej oraz w 1927 r., gdy 14 sierpnia uczestniczył w odsłonięciu pomnika Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w parku w sercu miasta.
O uhonorowanie jednego z ojców niepodległości Polski zabiegał Kazimierz Socha-Borzestowski, kontynuator idei Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz, założonego przed ponad 100 laty przez jego dziadka, Bolesława Borzestowskiego.
Na uroczystość w 150-lecie urodzin Józefa Hallera, w 30. rocznicę sprowadzenia jego prochów z Wielkiej Brytanii do Polski przybyli europosłanka Anna Fotyga, posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Piotr Karczewski, społeczny doradca prezydenta RP, przedstawiciele służb mundurowych, Instytutu Pamięci Narodowej, organizacji, szkół oraz patrioci.
Popiersie jest dziełem prof. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Karol Badyna.
Odsłonięcie popiersia gen. J. Hallera - wstęp i homilia ks. R. Różycki 7.22 min:
Odsłonięcie popiersia gen. J. Hallera w Kartuzach - przemówienia 8.33 min:
Galeria zdjęć