91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 02.11.2024 r.
Imieniny: Bożydar, Tobiasz, Bohdan

4. WALNE PLACHANDRY KOCIEWSKIE W PELPLINIE!

To już 15 sierpnia 2023 r. odbędzie się w Pelplinie zjazd Kociewiaków   i sympatyków Kociewia, czyli 4. Walne Plachandry Kociewskie, które rozpoczną się mszą św. koncelebrowaną w bazylice katedralnej pod przewodnictwem     ks. biskupa Ryszarda Kasyny z okazji parafialnego odpustu, ale także Dnia Patrona Pelplina św. Bernarda. Do tego jeszcze tradycyjnie już świętować będą pszczelarze. Jest więc wiele powodów, aby przyjechać do Pelplina.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, a wśród nich występy zespołów folklorystycznych, stoiska z miodami i ziołami, piknik owocowo-warzywny, warsztaty pszczelarskie i pokazy rzemiosł, a także konkursy i turnieje. Ciekawie zapowiada się pokaz kulinarny pod kierunkiem Mariusza Gachewicza, któremu towarzyszyć będą panie z kociewskich KGW.

Zaproszenie na Plachandry:

 

Po oficjalnym otwarciu 4.Walnych Plachandrów zostanie ogłoszony werdykt kapituły i wręczone zostaną cztery honorowe tytuły Ambasadora Kociewia i jeden tytuł Perełki Kociewia.

Przypomnijmy, że tytuł Ambasadora Kociewia przyznaje się w trzech kategoriach: indywidualnej, zespołowej i biznesowej. W tej pierwszej uhonorowane mogą zostać osoby reprezentujące różne sfery życia społecznego: kultury, edukacji, nauki, polityki, sportu, działalności społecznej i charytatywnej. W drugiej instytucje, stowarzyszenia, fundacje, placówki kulturalne i oświatowe, zespoły artystyczne, grupy nieformalne. Podstawowym warunkiem otrzymania tytułu w tych dwóch kategoriach jest szeroko pojęta działalność na rzecz Kociewia, promowanie jego kultury, tradycji, historii i teraźniejszości.                             W kategorii biznesu może zostać wyróżnione przedsiębiorstwo, które wykazuje związek z Kociewiem, a ponadto przyczynia się do jego rozwoju gospodarczego i ekonomicznego, pozytywnie wpływa na lokalny rynek zatrudnienia, wspiera – poprzez patronat lub sponsoring – wydarzenia na Kociewiu.

Z kolei tytułem Perełki Kociewia mogą być obdarowani młodzi mieszkańcy naszego regionu (do 35 roku życia), których działalność – m.in. artystyczna, naukowa, społeczna, sportowa, polityczna, biznesowa –                              w jakikolwiek sposób promuje małą kociewską ojczyznę.

W latach ubiegłych Ambasadorami Kociewia zostali: dziennikarz, podróżnik i zagorzały Kociewiak Wojciech Cejrowski (2018), językoznawczyni prof. Maria Pająkowska-Kensik (2019), twórca teatru lalkowego z Nowego Stefan Gełdon (2022), pelplińskie „Modraki” (2018), „Kobiety Kwiaty Kociewia”               z Koteży k. Starogardu Gd. (2019), Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej (2022), a także trzy starogardzkie firmy: Reflex, Broker (2019), FSL Foto Studio Labor (2022) oraz Zakład Produkcji Mebli Feniks ze Skarszew (2022). Specjalne tytuły Ambasadorów Kociewia przyznano w 2019 r. Zbigniewowi Ciecholewskiemu, pelplińskiemu wydawnictwu Bernardinum oraz Arboretum                 w Wirtach.

Tytuły Perełek Kociewia otrzymali dotychczas: pochodzący ze Zblewa organista Patryk Podwojski, pochodząca ze Smętowa Izabela Czogała z Muzeum Ziemi Kociewskiej, absolwentka studiów w zakresie ochrony dóbr kultury (2018), wywodząca się ze Starogardu Gd. sportsmenka Oktawia Nowacka, etnolog i antropolog, przewodniczący Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków Przemysław Kilian, Damian Domański – dyrektor Biblioteki-Ośrodka Kultury                       w Morzeszczynie (2019), Kinga Wylęgły – wokalistka i lekkoatletka z Lipinek Szlacheckich oraz Oskar Ludwiczak – nauczyciel i regionalista z Tczewa (2022).

Należy nadmienić, ze dotychczas Walne Plachandry Kociewskie odbyły                w Piasecznie (2018), Wirtach (2019) oraz w Grucznie (2022), a więc na terenie trzech kociewskich powiatów: tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego.               W latach 2020-2021 impreza się nie odbyła z powodu pandemii.

Idea Walnych Plachandrów oraz tytułów Ambasadora Kociewia i Perełki Kociewia narodziła się w Oddziale Kociewskim ZK-P w Zblewie i podjęta została przez wielu kociewskich regionalistów. Organizatorzy tegorocznego spotkania Kociewiaków mają świadomość, że należy promować to, co bliskie i swojskie, aby pokazywać niepowtarzalność małej ojczyzny, jaką jest Kociewie.  I nich jeszcze raz zabrzmią słowa poety ks. Janusza St. Pasierba: „Małe ojczyzny wzbogacają ojczyznę wielką i wzbogacają też olbrzymią symfonię świata. Bylibyśmy w nim zagubieni, gdyby nie ten klucz, który zabieramy z domu”.

                                                                                                                           

                                                                                                                                 Bogdan Wiśniewski