Podwójne święto haftu kaszubskiego w Żukowie - podczas II Pomorskiego Salonu Haftu Tradycyjnego - minister Jarosław Sellin podał do publicznej informacji, że haft kaszubski został wpisany, 13 lipca 2023 roku, na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
W imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego wręczył medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" pani Marii Płotce z Żukowa, wieloletniej hafciarce i instruktorowi haftu kaszubskiego wśród młodzieży.
Haft kaszubski na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
Pomorski Salon Haftu Tradycyjnego to wspólna inicjatywa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz gminy Żukowo.
II Pomorski Salon Hafciarstwa Tradycyjnego - burmistrz W. Kankowski:
II Pomorski Salon Haftu Tradycyjnego w Żukowie - Jarosław Sellin :
II Pomorski Salon Haftu Tradycyjnego - Ewa Gilewska o wpisie na KL NDK :
II Pomorski Salon Haftu Tradycyjnego - B. Sztyber Muzeum Narodowe w Gdańsku:
Odznaczenie "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla Marii Płotki
Piotr Jeliński, prezes Fundacji Skansenu Pszczelarskiego w Żukowie odczytał po kaszubsku:
Pòczestné Wastné i Wastowie, ze tczą i baro rôd dôwóm do wiedzë, że minyster kùlturë i nôrodny spôdkòwiznë wasta prof. Pioter Glińsczi nadôł na spòdlim ùstôwù ò òrganizowaniu i prowadzeniu kùlturalny dzejnotë Wastny Marii Płotczëny bronksową medaliã „Za Zasłëdżi dlô Kùlturë Gloria Artis” jakò uczestnienié ji dokôzowégò ùróbkù i wkładu w propagòwanié kaszëbsczégò wësziwaniégò żukòwsczégò sztélu mionem minystra kùlturë i nôrodny spôdkòwiznë wastë prof. Piotra Glińsczégò aktu dekòracji dokònô krajowi sektretéra w Minysterstwie Kùlturë i Nôrodny Spôdkòwiznë, Generalny Kònzerwator Stôrodôwnotów wasta dr Jarosłôw Sellin.
Pani Maria Plotka uczyła się haftu już od szkoły podstawowej, od nauczycielki Salomei Czerwińskiej. Przez rok pracowała w spółdzielni „Cepelia”, pod merytoryczną opieką znanej hafciarki Moniki Hildebrand. Ozdabiała haftem kaszubskim szkoły żukowskiej: serwety, obrusy, poduszki oraz odzież. Jej hafty trafiły do innych krajów: Francji, Irlandii, Kanady, Niemiec, USA i Włoch. Jest współautorką teki haftu kaszubskiego, wydanej przez Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie oraz Gminę Żukowo w 2017roku. Promuje ten haft na różnych wystawach oraz kiermaszach np. w 2016 w Krakowie. Od 2004 roku regularnie uczestniczyła w Wojewódzkim Konkursie „Haft Kaszubski" w Lini koło Wejherowa, będąc jego propagatorką w okolicach Żukowa. Dla Zespołu Pieśni i Tańca Bazuny z Żukowa haftowała bluzki i damskie fartuszki, a także męskie mankiety oraz kołnierze w koszulach.
W 2018 r. była z wnuczką Martyną w Paryżu w siedzibie UNESCO, gdyż planowany jest wpis hafciarstwa kaszubskiego szkoły żukowskiej na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Od wielu lat jest w Żukowie jedyną hafciarką uczącą haftować dzieci i młodzież w szkołach. Jej uczniowie i uczennice zdobywają nagrody w konkursach i podtrzymują niematerialne dziedzictwo kulturowe jakim jest hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej. Jej zdolności nauczycielskie i umiejętność przekazywania wiedzy praktycznej oraz teoretycznej zaowocowały wnioskiem Fundacji Skansenu Pszczelarskiego o przyznanie jej nagrody „Sucovia” – w kategorii kultura. Za tę działalność otrzymała nagrodę specjalną Burmistrza Miasta i Gminy Żukowo w 2020 roku.
W drugiej części Dnia Hafciarstwa otwarto wystawę pokonkursową XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Haftu Kaszubskiego Linia 2023 im. E. Szymikowskiego.