91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 02.11.2024 r.
Imieniny: Bożydar, Tobiasz, Bohdan

Artykuł sponsorowany

Kremacja, inaczej spopielenie zwłok, to coraz popularniejsza forma pochówku, odbywająca się z zachowaniem norm prawnych i etycznych. Krematoria istnieją praktycznie w każdym większym mieście w Polsce. W obrządku katolickim ceremonia pogrzebowa odbywa się nad trumną zmarłego w kościele. Następnie ciało przewożone jest do krematorium celem spopielenia.

Zakłady pogrzebowe oferujące usługi kremacyjne dokładają szczególnych starań, aby ten proces odbywał się z poszanowaniem godności zmarłego i uczuć bliskiej rodziny. Osoba odpowiedzialna za organizację pogrzebu jest dokładnie informowana o przebiegu kremacji. Przed kremacją musi dokonać wyboru trumny kremacyjnej oraz urny do umieszczenia prochów zmarłego po ich spopieleniu. Proponowane przez zakłady pogrzebowe trumny spełniają surowe normy ekologiczne. Są wykonane z naturalnego, nieimpregnowanego i nielakierowanego drewna. Nie są wyposażone w żadne metalowe ozdoby. Nie wolno umieszczać w nich pamiątek ani ozdób. 

Jak przebiega proces kremacji krok po kroku?

Cały proces kremacji odbywa się w kilku etapach. Ciało zmarłego, przed umieszczeniem w trumnie, ubierane jest w całun lub inną łatwopalną odzież, a następnie zostaje przeniesione do specjalnej sali pożegnalnej lub kaplicy. Trumna podczas odmawiania nad zmarłym modlitw może być otwarta na życzenie rodziny. Drugi etap to właściwa kremacja. Odbywa się w dwukomorowym piecu kremacyjnym, w którym temperatura oscyluje pomiędzy 900 a 1200 stopni Celsjusza i trwa około 2 godzin. Pod wpływem tak wysokiej temperatury dochodzi do spopielenia zwłok. Po przeprowadzeniu chłodzenia za pomocą zimnego powietrza, prochy trafiają do urządzenia rozdrabniającego. Po przesypaniu do szczelnego, zamykanego worka zostają umieszczone w urnie. Spopielenie zwłok jest kontrolowane komputerowo, co powoduje uzyskanie odpowiednich parametrów pieca. Należy podkreślić, że podczas kremacji możliwe jest spopielenie tylko jednej trumny z ciałem. 

Jakie obowiązują przepisy związane z kremacją?

Według obowiązującego w Polsce prawa kremacja może odbyć się dopiero po przedstawieniu aktu zgonu oraz zezwolenia na spopielenie zwłok. Zgoda zmarłego może być wyrażona za jego życia lub po śmierci, przez bliską dla zmarłego osobę. Podstawowym, potwierdzającym kremację dokumentem jest świadectwo kremacji. Dokument wydawany jest wraz ze szczelnie zamkniętą urną z prochami. Urnę grzebie się na cmentarzach w wyznaczonych do tego celu miejscach, grobie lub kolumbarium. 

Dopuszczalne jest zatopienie prochów w morzu. Spopielone szczątki zmarłych nie mogą być rozsypywane. Jednym z renomowanych zakładów pogrzebowych jest Archon. Zapewnia kompleksowe wykonywanie usług pogrzebowych, wraz z kremacją zwłok na najwyższym poziomie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Więcej informacji na temat krematorium Archon we Wrocławiu znajduje się pod linkiem https://krematorium.wroclaw.pl/