8 lipca 2023 r., po 21 latach, Zjazd Kaszubów powrócił do Kartuz, już w randze światowego zjazdu. Od czarno-żółtych flag zażółciło się miasto. Od kaszubskich melodii i śpiewów zrobiło się radośnie.
Na tymczasowy przystanek kolejowy zajechała tradycyjna spalinowa Transcassubia, wioząca gości aż z Helu. Druga grupa uczestników zjazdu czekała na nich przy dworcu autobusowym. Stamtąd wspólnie, za sztandarami, Kaszubi podążyli pod Urząd Miejski, gdzie Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. wojewoda Dariusz Drelich, marszałek Mieczysław Struk, Jan Wyrowiński, prezes ZKP oraz Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz odsłonili tablicę upamiętniającą XXIV Światowy Zjazd Kaszubów w Kartuzach.
W zabytkowej kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny modlono się za Kaszubów, za obecność języka kaszubskiego w codzienności i podtrzymanie wartości, wyznawanych przez lud siedmiokolorowego haftu. Mszę św. sprawował ks. bp pomocniczy Arkadiusz Okroj w koncelebrze z siedmioma kapłanami.
XXIV Zjazd Kaszubów - homilia bp A. Okroj:
Poświęcił też nowy sztandar dla kartuskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Nowy sztandar dla ZKP oddział w Kartuzach - relacja:
Jak podkreślał Kazimierz Formela, prezes oddziału ZKP w Kartuzach, to właśnie od zjazdu w Kartuzach, w 2002 roku, w programie zjazdów znalazła się msza św.
Od ubiegłorocznej edycji w Brusach podczas zjazdów podejmowane są próby zgromadzenia jak największej liczby osób grających na diabelskich skrzypcach. I gdy w Brusach wspólnie grało 39 osób, w Kartuzach było to 78 grajków.
Galeria zdjęć
Więcej zdjęć: XXIV Światowy Zjazd Kaszubów - przemarsz do kolegiaty
Więcej zdjęć: XXIV Światowy Zjazd Kaszubów - msza św.
(rozszerzymy)