91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 02.11.2024 r.
Imieniny: Bożydar, Tobiasz, Bohdan

Artykuł sponsorowany

Działalność prowadzona w branży funeralnej musi odznaczać się nie tylko profesjonalizmem w jakości świadczonych usług, ale także niezwykłym wyczuciem zatrudnionych pracowników oraz przestrzeganiem zasad etycznych w podejściu do wykonywanych obowiązków. Niezwykle ważny jest szacunek do osób zmarłych oraz pogrążonych w żałobie rodzin.

Poszanowanie godności zwłok

Przedsiębiorca pogrzebowy zobowiązany jest do wykonywania swoich obowiązków profesjonalnie, bez względu na wyznanie, narodowość lub przekonania religijne. Forma pochówku musi być zgodna z wolą zmarłego. Obowiązkiem organizatora pogrzebu jest traktowanie swoich klientów z poszanowaniem ich godności oraz prawa do intymności. 

Konieczne jest zachowanie wszelkich standardów i przepisów obejmujących branżę funeralną, a także innych przepisów obowiązujących w Polsce. Informacje i wiadomości uzyskane podczas omawiania ceremonii, które dotyczą zmarłego, oraz ustalenia dotyczące czynności, jakie będą wykonywane podczas przygotowania zwłok do pogrzebu, powinny być objęte tajemnicą. 

Etyka w branży pogrzebowej

Każde zwłoki zanim zostaną wydane do kremacji lub złożone do grobu, muszą być poddane identyfikacji przez najbliższych członków rodziny. Identyfikacja musi mieć formę oficjalną lub pisemną. Ciało musi być przysłonięte lub ubrane zgodnie obowiązującą dla zmarłego i jego bliskich praktyką i tradycją. 

Jeśli czynności przygotowawcze zwłok są skomplikowane, muszą być przeprowadzone wyłącznie przez osoby posiadające dyplom tanatopraktora lub lekarza patomorfologa. Wszelkie zabiegi tanatopraksji lub rekonstrukcji zwłok wykonywane są wyłącznie za pisemną zgodą najbliższych członków rodziny. 

Nie jest możliwe pozbawienie zmarłego jakichkolwiek narządów bez wcześniejszej zgody zmarłego lub jego bliskich. Zgody osoby zajmującej się pochówkiem swojego bliskiego wymaga także swobodne ułożenie zwłok w trumnie. W przypadku kremacji, w celu niedopuszczenia do zmieszania prochów, każde zwłoki muszą być spopielane oddzielnie z wyjątkiem matki z dzieckiem nowonarodzonym. 

Materiały używane do kremacji nie mogą zagrażać środowisku naturalnemu. Profesjonalny zakład pogrzebowy dysponuje przeszkolonymi pracownikami o odpowiednich kwalifikacjach.

Aspekty prawne i etyczne

Bardzo istotnym aspektem etycznym i prawnym jest zakaz łączenia zawodu lekarza, ratownika medycznego, urzędnika państwowego czy samorządowego z profesją w branży funeralnej. 

Pracownicy zakładu pogrzebowego są zobligowani do prowadzenia przejrzystej ewidencji przechowywanych i przygotowywanych zwłok do pogrzebu, a także wszelkich czynności związanych z przygotowaniem zmarłego do pochówku lub spopielenia. 

Niezwykle istotne jest także rzetelne i uczciwe prowadzenie dokumentacji związanej z organizacją pogrzebów. Rzetelne podejście do klientów oraz przejrzyste, zgodne z prawem prowadzenie dokumentacji jest miernikiem profesjonalizmu zakładu pogrzebowego.


Artykuł sponsorowany