Trzy wydarzenia ważne dla Chmielna uhonorowano w piątek, 28 kwietnia 2023 r. - powołanie gminy i Gminnej Rady Narodowej, wizytę prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego oraz nadanie tytułu "Zasłużony dla gminy Chmielno".
28 kwietnia 1923 roku do Chmielna zawitał prezydent II RP Stanisław Wojciechowski. 3 stycznia 1973 roku w Chmielnie odbyła się pierwsza sesja ówczesnej Gminnej Rady Narodowej. Gminę Chmielno powołano na mocy ustawy z 29 listopada 1972 roku.
Gości powitał wójt Michał Melibruda. Stanisław Klimowicz, przewodniczący Rady Gminy, przypomniał w skrócie akty prawne, które ustanowiły gminę Chmielno.
W prezentacji przywołano najważniejsze wydarzenia półwiecza gminy Chmielno, której stolica obchodziła nie tak dawno 800-lecie istnienia.
A ponieważ od 20 lat znakiem rozpoznawalnym gminy jest Muzeum Ceramiki Neclów - i jemu poświęcono ciekawy wykład a przedstawiciela dziesiątego pokolenia Neclów - Karola Elasa Necla - uhonorowano tytułem "Zasłużony dla gminy Chmielno".
Z uzasadnienia uchwały o przyznaniu tytułu "Zasłużony dla gminy Chmielno":
Pan Karol Elas Necel jest przedstawicielem X pokolenia garncarskiej rodziny Neclów. Kontynuuje dzieło swoich przodków od 1996 r. Od 27 lat pokazuje, jak wyrabia się naczynia ceramiczne i opowiada o historii swojej wielopokoleniowej rodziny. Odwiedzając Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów mamy szanse podpatrzeć na pracę garncarzy i malarzy – specjalistów od neclowskich ornamentów oraz samodzielnie „ulepić” garnek. Pracownia Neclów i zarazem Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów przyciąga rzeszę turystów i rozsławia Gminę Chmielno na całą Polskę i poza jej granicami.
Pan Karol Elas Necel, jako mieszkaniec Chmielna bierze udział w wielu imprezach kulturalnych, podczas których demonstruje technikę wykonania wyrobów ceramicznych, będących niezwykle ciekawą atrakcją, szczególnie dla dzieci i młodzieży, oraz odwiedzających Kaszuby turystów. Jest ważnym ambasadorem Gminy Chmielno, którą reprezentuje i promuje podczas wielu imprez odbywających się na terenie Pomorza np. Czarne wesele w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.
Pan Karol Elas Necel do tej pory był wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodą Starosty Powiatu Kartuskiego – tzn. Perłą Kaszub w 2004 roku oraz nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Turystyki w 2019 roku. Był także bohaterem kilku programów telewizyjnych ukazujących jego pracę oraz opowiadających o rzemiośle garncarskim i historii chmieleńskiej ceramiki, tj. Dzień dobry TVN, Okrasa łamie przepisy. W ubiegłym roku został pierwszym stypendystą Pomorskiego Inkubatora Kultury dla artysty z Pomorza.
Gmina Chmielno przyciąga ludzi z pasją - tu od 40 lat mieszka i realizuje się Stanisław Klimowicz, na scenie wystąpił Janusz Świątkowski, od 25 lat mieszkający na terenie gminy Chmielno, można było obejrzeć przepiękne zdjęcia Aleksandra Kostucha, podziwiać skrupulatnie prowadzone kroniki Tadeusza Makowskiego.
(Rozszerzymy)