91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 24.11.2024 r.
Imieniny: Flora, Jan, Roman

Artykuł sponsorowany

Ślub to bajkowe wydarzenie. Tryumf miłości i rozpoczęcie nowego etapu w życiu dwojga ludzi. To oficjalne rozpoczęcie nowej rodziny. Gdy bierze się ślub to z myślą, że to już na zawsze. Jednak nie każde małżeństwo okazuje się szczęśliwe. Nie każde też okazuje się właśnie na zawsze. Rozwody się zdarzają i to statystycznie całkiem często. Nie znaczy to jednak, że nie jest to trudny i emocjonalnie wyczerpujący proces. Rozwód może zatrząść światem danej rodziny. Emocjonalne skutki rozwodu mogą być bardzo rozległe. Na szczęście można sobie z nimi poradzić. W jaki sposób? Przeczytaj.

Czasami para rozwodzi się w pokojowych, wręcz przyjacielskich warunkach. Partnerzy po prostu dochodzą do wniosku, że do siebie nie pasują, a ich związek nie działa. Skłania ich do tego szereg różnych zdarzeń w życiu, różnice, które stały się widoczne w toku wspólnego życia i razem dochodzą do wniosku, że małżeństwo nie ma już sensu. Jednak nadal pozostają w bliskich stosunkach, nie mają do siebie żalu i jeśli na świecie są dzieci, sprawują nad nimi opiekę i dają tak potrzebne poczucie bezpieczeństwa. Jednak nie wszystkie pary mają takie szczęście. W wielu przypadkach rozwód to o wiele trudniejsze doświadczenie.

Rozwód – emocjonalny i stresujący proces

Rozwód to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Oznacza całkowitą zmianę życia i rozpad rodziny, często przebiega też bardzo gwałtownie i nerwowo, co wcale nie sprzyja odzyskaniu duchowej równowagi. Nagle dana osoba może mieć wrażenie, że cały jej świat stanął na głowie, a ona sama nie potrafi się w tym odnaleźć.

Bywa jeszcze trudniej, gdy na świecie są dzieci. One też nie rozumieją, co się dzieje w domu, dlaczego rodzice nagle ze sobą walczą, a jedno z nich się wyprowadziło. Uregulowanie spraw opieki nad dziećmi, ustalenie ich miejsca zamieszkania i odwiedzin – to wszystko jest bardzo ważne i bywa niezwykle trudne. Czasami jeszcze jeden z rodziców musi mierzyć się z całkowitą nieobecnością drugiego – bywa bowiem, że jeden z rodziców po rozwodzie nie chce utrzymywać kontaktów z dziećmi. Bywa też, że dla ich własnego dobra nie powinien tego robić i sąd weźmie to pod uwagę przy ustalaniu opiekuna dla dzieci.

To wszystko jest bardzo trudne – trzeba żyć dalej, chodzić do pracy, zajmować się dziećmi, organizować na nowo swoje życie, ale też wszystko to odbywa się pod ogromnym napięciem i wieloma emocjami.

Jak radzić sobie z emocjonalnymi skutkami rozwodu?

Emocjonalne skutki rozwodu są faktem. Negowanie ich to bardzo kiepska decyzja. Nie każdy przechodzi rozwód tak samo. Każdy człowiek ma swój własny poziom odporności psychicznej, a rozwód to jedno z tych wydarzeń, które mogą psychiką człowieka bardzo zachwiać.

Na szczęście jednak można sobie z tym poradzić. I choć czasami wydaje się to wręcz niewyobrażalne, to jednak rozwód wcale nie jest końcem świata. Jest końcem jakiegoś etapu. A koniec jednego, zawsze oznacza początek drugiego. Warto sobie to uświadomić. Jak radzić sobie po rozwodzie?

Daj sobie czas, by przeżyć żałobę po rozstaniu

Rozstanie stało się faktem. Nie udawaj, że to nic takiego, nie duś w sobie emocji. Daj sobie czas na przeżycie żałoby. Żałoba to bowiem coś, co nie jest zarezerwowane wyłącznie dla zmarłych. Żałoba po zakończonym małżeństwie jest czymś zupełnie naturalnym. Daj sobie czas i przestrzeń, by przeżyć ten okres. Nie ukrywaj swoich emocji pod maską, nie udawaj, że wszystko jest w porządku. Nie jest w porządku – i to zupełnie naturalne. Masz prawo przeżyć ten czas, wyrzucając z siebie emocje.

Nie odsuwaj się od ludzi

To może wydawać się kuszące. Możesz czuć wstyd z powodu rozwodu, Twoja samoocena może bardzo opaść, możesz nie chcieć być widziany w takim stanie. Jednak odsuwanie się od ludzi nigdy nie jest dobrym pomysłem. Wokół Ciebie są bliscy ludzie, którzy chcą Ci pomóc przetrwać ten czas. Rodzina i przyjaciele chcą Cię wspierać. Nie odpychaj ich, nie uciekaj od nich. Nawet jeśli nie masz ochoty uczestniczyć w imprezach lub różnorodnych spotkaniach towarzyskich, zawsze możesz to zakomunikować. Zamiast na imprezę, możecie po prostu wspólnie posiedzieć przy herbacie. Obecność ludzi jednak może wpłynąć na Ciebie bardzo kojąco.

Jeśli czujesz, że nie bardzo masz z kim porozmawiać, jeśli trudno Ci się otworzyć przed ludźmi z Twojego otoczenia, zawsze możesz poszukać profesjonalnej pomocy. Wizyta u psychologa czy podjęcie psychoterapii mogą Ci w tym bardzo pomóc. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/.

Skup się na sobie

Warto też skupić się na sobie. Poszukać sobie hobby lub wrócić do starych sprawdzonych sposobów spędzania czasu. Pomyśl o tym, co możesz zmienić w swoim życiu na lepsze – może dojdziesz do wniosku, że czas zapisać się na siłownię, zacząć naukę jakiegoś języka obcego lub też podjąć inny kurs, który Cię rozwinie w dowolny sposób. Możesz zainteresować się sportem sztuką – możliwości tak naprawdę są nieograniczone.

Skup się na sobie. Zrób to, co sprawia Ci przyjemność, poszukaj sobie sposobu na to, by zagospodarować czas po rozwodzie na coś, co Ci pomoże poszerzyć swoje horyzonty, ale też krąg znajomych i oderwie od czarnych myśli. To bardzo Ci pomoże w poukładaniu życia na nowo.


Artykuł sponsorowany