W hali sportowej Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie odbyło się spotkanie autorskie i promocja książki ks. dra Wojciecha Gruby "Utrwalić w pamięci. Ważniejsze uroczystości, wydarzenia i inicjatywy w Parafii Wielki Garc (2016-2023)".
Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców Wielkiego Garca, gminy Pelplin i okolic. W programie zawarto wprowadzenie Autora, prezentację publikacji, okolicznościowe laudacje i wystąpienia. Nie obyło się bez sprzedaży książki i wpisów dedykacyjnych Autora.
Słowo ks. dr. Wojciecha Gruby, autora książki pt. „Utrwalić w pamięci ważniejsze uroczystości, wydarzenia i inicjatywy w Parafii Wielki Garc (2016-2023)”.
Historia parafii Wielki Garc jest tak bogata i różnorodna, że postanowiłem po kolejnych siedmiu latach posługi duszpasterskiej w naszej parafii przypomnieć następne wydarzenia, zarejestrowane podczas 32 lat mojego pobytu w tej wspólnocie parafialnej. Wydanie kolejnej mojej książki (piątej) zbiegło się z 40-leciem moich święceń kapłańskich. Publikacja jest moją wdzięcznością dla Pana Boga i Parafian, za każdy rok sprawowania wśród nich mojej kapłańskiej służby. Z perspektywy minionych lat, muszę wyznać, że rok 2023, wieńczący, w pewnym sensie, bieg mego życia kapłańskiego mogę zaliczyć jako koronujący. Jest to rok jubileuszu mego 40-lecia kapłaństwa i wiąże się z przyjęciem święceń kapłańskich, dnia 22 maja 1983 roku w Pelplinie. W świadomości i obyczajach ludzi, takie niecodzienne rocznice wyzwalają pragnienie utrwalenia, ocalenia i zatrzymania ich dla następnych pokoleń. Świętowanie rocznic jest też zawsze okazją do refleksji i radości, jest czasem spojrzenia wstecz i podziękowania Panu Bogu za dobro. Tą książką składam Bogu dzięki za dar kapłaństwa, za 40 lat posługi kapłańskiej, za pasję duszpasterską i naukową, za dobre owoce, płynące ze zwyczajnych, wpisanych w urząd proboszczowski posług sakramentalnych i realizacji celów duszpasterskich. Ostatnie 32 lata, to praca duszpasterska jako proboszcza parafii Wielki Garc. Wiele w niej było przedsięwzięć i dzieł towarzyszących. Dokonania te zostały już ujęte w mojej pozycji książkowej wydanej na 25-lecie pobytu w tej parafii pod tytułem: „W duchu wdzięczności za 25 lat kapłańskiej służby w Parafii Wielki Garc (1991-2016)”, nakładem Wydawnictwa „Bernardinum” w Pelplinie w 2016 roku. Było to pewnego rodzaju kalendarium, będące moją osobistą wypowiedzią i jednocześnie udokumentowaniem 25 lat mojego pobytu w parafii.
Promocja książki W duchu wdzięczności za 25 lat kapłańskiej służby w Parafii Wielki Garc (1991-2016) odbyła się 1 maja 2016 roku w Wielkim Garcu.
W tym roku minęło już siedem lat od wydania tego dzieła. Druga edycja książki stanowi uzupełnienie wcześniej spisanych, dobrze znanych faktów odnoszących się do moich zadań oraz zobowiązań wobec parafian i parafii. W związku z tym, że we wcześniejszych opracowaniach ujęte zostały ważniejsze wydarzenia i inicjatywy parafialne, które miały miejsce od objęcia przeze mnie urzędu proboszcza w dniu 1 maja 1991 roku do roku 2016, w niniejszym kompendium odniosę się jedynie do przedstawienia pozostałych, równie istotnych treści z życia parafii do 2023 roku.
Zebrane i odpowiednio opracowane treści odnoszące się do ważniejszych wydarzeń duszpasterskich i wymiaru materialnego wspólnoty parafialnej, jakie miały miejsce w latach 2016–2023, mają służyć na długo nie tylko mnie, ale i odbiorcom tego dzieła. W tym opracowaniu pragnę przedstawić dalsze budowanie, przy współudziale parafian, wspólnoty Kościoła w lokalnej społeczności we wszystkich aspektach jej codziennej rzeczywistości, wynikającej też z przywiązania do wiary.
Kolejne lata pracy wynikające z duszpasterzowania w parafii Wielki Garc sprawiły, że czuję się nie tylko odpowiedzialny za pion duszpasterstwa, ale i relacje z parafianami.
Źródłem inspiracji i wiedzy niezbędnej do napisania tego kalendarium (ważniejsze wydarzenia w latach 2016–2023) są zgromadzone dokumenty i notatki.
Treść aktualnego kompendium udokumentowałem wybranymi zdjęciami i opatrzyłem adekwatnymi objaśnieniami. Ten zamysł, moim zdaniem, jako równie cenny, ma zwrócić uwagę parafian na budowanie wiary, zaufania podczas dobrych relacji między ludzkich, współpracę z proboszczem i radą parafialną.
Wyrażam też nadzieję, że ta publikacja spełni nie tylko moje oczekiwania, co do utrwalenia przekonania, że instytucja, jaką jest Kościół można wierzyć i ufać.