W środę, 26 kwietnia Publiczna Szkoła Podstawowa w Mirotkach (gm. Skórcz) po raz kolejny uczciła pamięć o tych, którzy zostali zamordowani w 1940 r. w Katyniu. Jednym z nich był mieszkaniec wsi kpt. Franciszek Jan Górski.
Na wstępie, gości przywitał dyrektor Szkoły Piotr Kawczyński. W programie obchodów znalazła się inscenizacja historyczna w wykonaniu uczniów Szkoły, przypominająca o wydarzeniach sprzed 83 lat. Jak zaznaczyła nauczycielka języka polskiego Lidia Sikora, w tej - liczącej ok. 40-stu uczniów - placówce, co trzeci z nich należy do koła teatralnego, które chętnie angażuje się w organizację podobnych przedsięwzięć.
Następnie, słowo do szkolnej młodzieży oraz uczestników uroczystości skierował Piotr Szubarczyk. Historyk i wieloletni pracownik Instytutu Pamięci Narodowej przytoczył rys historyczny wydarzeń z 1940 r. oraz podziękował uczniom i pracownikom Szkoły za kultywowanie pamięci o zamordowanych w Katyniu i na Pomorzu Polakach. W rozmowie z Radiem Głos stwierdził, że docenia i dobrze rozumie zaangażowanie w pielęgnowanie historii w małych szkołach, gdyż sam do takiej uczęszczał.
Głos zabrali także inni goście. Wśród nich Barbara Pytko, prezes Zarządu Gdyńskich Rodzin Katyńskich (która od lat uczestniczy w tych uroczystościach), radni powiatu starogardzkiego Antoni Cywiński i Jerzy Mykowski, była dyrektor Szkoły Grażyna Kościelna, a także Stefan Kukowski - Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Świętego Stanisława, który wręczył wieloletniej dyrektor placówki odznaczenie Pro Splendor Patriae Polonia Semper Fidelis, które - jak zaznaczył - jest uhonorowaniem p. Kościelnej za wielki wkład w zainicjowanie (w 2008 r.) i kontynuowanie tak uroczystych obchodów upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Uczestnicy wydarzenia wysłuchali także apelu pamięci wygłoszonego przez Antoniego Chyłę.
Uczniowie i nauczyciele, zebrani goście oraz delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Franciszka Jana Górskiego oraz Marszałka na Sejm RP Macieja Płażyńskiego; przyjaciela Szkoły w Mirotkach, o którym pamięć w tej placówce jest także żywo kultywowana.
Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa.