Miejski system ciepłowniczy Kościerzyny jest w przededniu energetycznej i ekologicznej rewolucji. Dzięki zastosowaniu kogeneracji na gaz ziemny Miejskie Przedsiębiorstwo Infrastruktury KOS-EKO Sp. z o.o. będzie wytwarzać ciepło i energię elektryczną, ograniczając spalanie węgla i biomasy leśnej.
Na zadania te samorząd pozyskał prawie 7 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - na budowę kogeneratorów oraz 12,6 mln zł w formie pożyczek z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dofinansowane przez NFOŚiGW inwestycje w Kościerzynie obejmą budowę instalacji wysokosprawnej kogeneracji na gaz ziemny w dwóch lokalizacjach. W istniejącej kotłowni węglowej K-1 przy ul. Tetmajera zakłada się instalację agregatu kogeneracyjnego o mocy 1,2 MWe i 1,291 MWt wraz z gazową pompą ciepła i niezbędną infrastrukturą oraz budowę instalacji wysokosprawnej kogeneracji na gaz ziemny z wykorzystaniem dwóch silników gazowych (o mocy cieplnej 1,36 MWt każdy i mocy elektrycznej 1,2 MWe każdy).
Na terenie kościerskiej oczyszczalni ścieków zostanie zainstalowany agregat kogeneracyjny (o mocy 0,999 MWe i 1,239 MWt) wraz z gazową pompą ciepła. Projekt zakłada również budowę niezbędnej infrastruktury, w tym m.in. stworzenie 1 km sieci ciepłowniczej i budowę pompowni sieciowej w celu włączenia jednostki do miejskiego systemu ciepłowniczego. Wszystkie inwestycje zostaną zakończone do grudnia 2025 r.
Ekologiczne inwestycje w Kościerzynie NEWS:
(Fot. Pexels z Pixabay, UM Kościerzyna)