91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 27.01.2023 r.
Imieniny: Angela, Jan, Przybysław

Instytut Pamięci Narodowej zorganizował w tym roku cykl wyjątkowych koncertów „Kolęda przetrwania”, podczas których obok popularnych kolęd i pastorałek wykonywane są również kolędy obozowe i okupacyjne. 14 stycznia ostatni koncert na Pomorzu - w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Alberta Chmielowskiego w Gdyni Chyloni. 


Premierowy koncert "Kolęda przetrwania" miał miejsce 6 stycznia 2023 r. w kościele pw.  Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdańsku. Cały cykl przypomina, że kolędy towarzyszyły Polakom w dobrych i gorszych czasach, a w tych trudnych - zapisywały historię w prostych słowach.

– Usłyszymy tradycyjne polskie kolędy, ale i te, które powstawały w latach wojennej zawieruchy, jak np. Kolęda, Kolęda zła, Kolęda Katyńska, Kolęda warszawskich powstańców do kompozycji Krzysztofa Falkowskiego – zapowiada Krystian Iwanow, dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN. - Będą też wspomnienia świąteczne więźniów obozów koncentracyjnych.

Wystąpi Zagan Acoustic.

Wszystkim koncertom towarzyszy wystawa czasowa „Stutthof idzie! Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof 25 stycznia – 12 marca 1945 roku” przygotowana wspólnie z Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Koncert "Kolęda przetrwania" będzie można jeszcze usłyszeć:

21 stycznia 2023 r., godz. 18.00 – Ostróda, kościół pw. świętych Hiacynty i Franciszka, ul. Piastowska 6,
28 stycznia 2023 r., godz. 18.00 – Sępopol, kościół pw. Michała Archanioła, ul. Kościelna 3

Wykonawcy:

Zagan Acoustic – zespół wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Muzycy od ponad 10 lat koncertują na estradach koncertowych w Polsce i Europie. Wyraziste brzmienie, wirtuozeria i duże poczucie humoru to najczęściej pojawiające się słowa w recenzjach. Grają zarówno klimatyczne koncerty kameralne, jak również duże przedsięwzięcia organizowane m.in. przez Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonię Kameralną Sopot, Filharmonią Łódzką, Filharmonię Szczecińską czy Filharmonią Dolnośląską.  Trzon repertuaru stanowią kompozycje autorskie, wykonywane również z towarzyszeniem orkiestry kameralnej. 

Skład wokalny:
Aga Brenzak (6, 14 i 21 stycznia 2023 r.)
Patrycja Kunert (28 stycznia 2023 r.)

Skład instrumentalny:
Joachim Łuczak – skrzypce
Paweł Zagańczyk – akordeon
Jarosław Stokowski – kontrabas
Dawid Głowacki – klarnet

(Na podst. https://ipn.gov.pl)

(Fot. BWK IPN)