Artykuł sponsorowany
Lukrecja to roślina, której lecznicze właściwości doceniali już starożytni Egipcjanie. Chińczycy, Grecy i Rzymianie. Czy suplementy, zawierające lukrecję to coś, co warto włączyć w swoją dietę? Czym w ogóle jest ta roślina i w jakiej postaci stosowana jest na dolegliwości?
Lukrecja – gdzie rośnie, w jakiej postaci się ją przyjmuje?
Lukrecja jest wieloletnią byliną, której naturalnym rejonem występowania jest zachodnia część Azji i Europa południowa. Ma wysokość około 1,5 metra, a jej charakterystyczną cechą są lekko owalne liście o lepkiej powierzchni. W celach leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim korzeń lukrecji o słodko – pikantnym smaku oraz wyciąg z tej rośliny czyli sok lukrecjowy. Korzeń po wysuszeniu ma żółtawą barwę, najczęściej wykorzystuje się go w sproszkowanej formie.
Substancje aktywne lukrecji to saponozydy, szczególnie glicyryzyna. Ponadto lukrecja jest bogatym źródłem flawonoidów, fitosteroli, polisacharydów, aminokwasów i olejków eterycznych. Przypisuje się jej działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, wspomaga w walce z egzemą, zaparciami, wrzodami żołądka, zgagą, łagodzi skurcze menstruacyjne.
Inną właściwością lukrecji jest możliwość zastosowania jej jako zamiennika cukru, słodzika w cukierkach i w celu złagodzenia smaku niektórych leków. Za jej słodki smak odpowiada właśnie substancja aktywna – glicyryzyna, która jest pięćdziesięciokrotnie słodsza od zwykłego cukru i odpowiada za smak korzenia lukrecji.
Na jakie schorzenia pomaga lukrecja?
Lista dolegliwości, które pomaga złagodzić lukrecja, jest imponująca, ale warto wspomnieć chociaż kilka z nich, żeby pokazać jak szerokie spektrum działania wykazuje ta pozornie skromna roślina.
- wspomaga leczenie chorób skóry np. egzemy, dzięki swoim przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym właściwościom przydaje się w łagodzeniu objawów wielu dolegliwości skórnych w tym także trądziku;
- pomaga zminimalizować dolegliwości związane z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, wykazuje duży wpływ na Helicobacter Pylori;
- zmniejsza postęp przewlekłego zapalenia oskrzeli u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc – dzięki udowodnionemu działaniu przeciwutleniającemu i chroniącemu komórki oskrzeli;
- łagodzi dolegliwości związane z miesiączką np. bolesność i skurcze;
- wpływa na zmniejszenie dolegliwości związanymi z menopauzą, szczególnie uderzeniami gorąca;
- wspomaga leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, dzięki właściwościom antybakteryjnym i wykrztuśnym;
- chroni przed próchnicą;
- wspomaga proces odchudzania ograniczając nadmierny apetyt i chęć na słodycze;
- przeciwdziała objawom chronicznego zmęczenia.
Lukrecja jest używana także w kosmetyce ze względu na swój wszechstronny charakter. Szczególnie polecana jest przy cerze suchej i wrażliwej. Wykazuje działanie kojące i nawilżające, zmniejsza zaczerwienienia, zapobiega utracie wody.
Gdzie kupisz suplementy z lukrecją?
Na stronie sklepzycia.pl znajdziesz suplementy z lukrecją. Występują jako kapsułki, tabletki, proszek i płyn. Możemy polecić takie, jak:
- Lukrecja Gładka 30g Arcyzioła korzeń sproszkowany Glicyrrhiza Glabra – łagodzi dolegliwości układu trawiennego, doskonale wpływa na pracę jelit, wątroby i żołądka, wspomaga w leczeniu dolegliwości dróg oddechowych ;
- Lukrecja 20% glicyryzyny 260mg (60 kaps), Clean Label PharmoVit – kapsułki wzbogacone w ekstrakt pieprzu czarnego – wspomaga trawienie i drogi oddechowe.
Te i inne suplementy z lukrecją znajdziesz w dobrej cenie na stronie sklepzycia.pl. Skorzystaj z oferty już dziś!
Artykuł sponsorowany