91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 02.12.2022 r.
Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Artykuł sponsorowany

Duża ilość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje zniżki od podstawowej stawki na ubezpieczenie auta. Wysokość zniżek zależy przede wszystkim od aktualnej polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. Uzyskać je można płacąc za polisę preferowaną formą płatności przez ubezpieczyciela, np. kartą kredytową. Warto wiedzieć jak zbierać zniżki, oraz w jaki sposób pozyskiwać dodatkowe upusty.

Jak uzyskać zniżkę OC?

Warto napisać już na wstępie, że nawet najtańsze OC może być jeszcze tańsze, kiedy zastosowane będą zniżki przy zakupie polisy. Składka podstawowa to poziom od którego ustala się proces kalkulowania ceny polisy.  Dopiero w następnym okresie rocznym, zastosowane będą zniżki przy zakupie ubezpieczenia. Składka ubezpieczeniowa będzie korygować bazową wartość składki o odpowiednie zniżki, lub też zwyżki na ubezpieczenie auta. Warto zatem, wiedzieć w jaki sposób uzyskać dodatkowe ulgi. Oto sposoby:

  • zniżki za bezszkodowość
  • zniżki na zakup polisy przez Internet

Zniżki OC – od czego zależą?

Suma składki którą się wylicza na podstawie podanych parametrów, może być obniżona, poprzez stosowanie różnego rodzaju zniżek. Ubezpieczenie auta, dzięki temu zabiegowi może być tańsze nawet o 60% wartości polisy. Od czego zatem zależy wysokość zniżki OC? Wpływ na poziom zniżki głównie ma historia ubezpieczeniowa osoby wnioskującej o polisę. Należy jednak zaznaczyć, że w tej materii każde jedne towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje własne rozwiązania, zależne od aktualnej polityki organizacji.

Nie ma żadnych przepisów prawnych, które regulują zasady wyliczania zniżek, oraz nie ma zapisów prawnych na przenoszenie ich w przypadku zmiany ubezpieczyciela. Mimo wszystko zasada jest prosta. Im dłuższa jazda bezszkodowa, tym niższa jest składka za ubezpieczenie auta. Zniżki zazwyczaj są przyznawane proporcjonalnie za każdy rok, w którym to ubezpieczyciel nie będzie musiał likwidować szkody zgłoszonej w ramach polisy OC.

Mechanizm ten działa również w drugą stronę, ponieważ spowodowanie kolizji skutkuje utratą części zniżek przez właścicieli pojazdów. Na jedne z najwyższych zniżek mogą liczyć kierowcy, który latami jeżdżą w sposób bezszkodowy. Trudno jest jednak podać okres, który musi upłynąć, aby osiągnąć maksymalny poziom zniżek. Każdy z ubezpieczycieli ma możliwość swobodnego naliczania zasad dotyczących regulacji składek.

Zazwyczaj 60% zniżki OC jest maksymalna i dotyczy osób, które w przeciągu 6 lat nie spowodowały żadnego wypadku, czy też kolizji. Pamiętać należy jedynie, że nie jest to reguła. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe okres bezszkodowej jazdy wydłużają nawet do dekady. Warto mieć na uwadze, że w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych spowodowanie pojedynczej kolizji, będzie skutkować utratą 10% zniżki na OC.

Zniżki OC dla ostrożnych kierowców

Towarzystwa ubezpieczeniowe zdecydowanie nagradzają przezornych kierowców korzystnymi dla nich upustami. Wiadomo, jazda autem wymaga rozsądku. Właściciele tych pojazdów, którzy przestrzegają przepisów prawa drogowego, mogą zyskać na prawdę dużo. Każdy rok bezszkodowej i nie problemowej jazdy, skutkuje nową niższą polisą OC.

Już po pierwszym roku bez szkód, oraz kolizji, towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje zwykle 10% zniżki. W ciągu kilku następnych lat bezkolizyjnej jazdy, naliczane są kolejne zniżki na zakup kolejnej polisy. Warto mieć świadomość w jaki sposób sprawdzić historię zniżek OC. Każdy kto nie pamięta dokładnie historii ubezpieczenia swoich pojazdów, może skorzystać z systemu  internetowego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Już po zarejestrowaniu się w tym systemie można uzyskać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego z ostatnich nawet pięciu lat. Jest jeszcze drugi sposób. Mianowicie warto zwrócić się do swojego ubezpieczyciela o tzw. ZOPUK (Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego). Rozwiązania są dwa, każde z nich jest proste, oraz co najważniejsze daje całościowy pogląd sytuacji, kiedy ubezpieczyciel może nam naliczyć zniżkę, lub zwyżkę. Warto raz na jakiś czas poprosić o dane z UFG.


Artykuł sponsorowany