91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 02.12.2022 r.
Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Śpiewogra - ni to musical, ni to operetka - połączenie śpiewu i recytacji. I po raz pierwszy będzie można zobaczyć tę oryginalną formę sceniczną - w chmieleńskim Domu Kultury w poniedziałkowy wieczór, 14 listopada. Zamek we mgle - "Zómk w dôce". 


"W poniedziałkowy wieczór zaprezentujemy naszą najnowszą produkcję: śpiewogrę polsko-kaszubską opartą na utworze będącym klasyką literatury kaszubskiej autorstwa Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa” ("Życie i przygody Remusa") oraz jego przekładu na język polski Lecha Bądkowskiego" - zaprasza Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

Składowe śpiewogry to:
1) tekst literacki - adaptacja na chór i głos kobiecy i męski. Do narracji zaangażowany został rodowity Kaszub Tadeusz Makowski. kaszubskiego.
2) muzyka na orkiestrę kameralną oraz tradycyjne kaszubskie instrumenty ludowe (bazuna, burczybas, diabelskie skrzypce, rończyk) i chór, który tworzy młodzież z Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Chmielanie oraz solistów (mezzosopran i bas).
Ten utwór sceniczny oparty na tekście mówionym w języku kaszubskim ze wstawkami muzycznymi, głównie pieśniami zwrotkowymi, prostymi ariami i partiami zespołowymi na chór i orkiestrę kameralną, jest przedsięwzięciem innowacyjnym, ponieważ takie dzieło w dorobku kulturowym Kaszub jeszcze nie powstało.
Utwór w ujęciu partytura z elementami narracyjnymi i operowymi poprzez przekazanie dzieła do zasobów Biblioteki Narodowej, może wejść do kanonu wykonawczego.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje 2022.

Śpiewogra w Chmielnie Zamek we mgle - zaproszenie na 14.11.2022: