Wiejska Kuźnia Pamięci w Strzepczu, poświęcona osobie rogarza i kołodzieja Józefa Kielińskiego, jest pierwszą tego typu inicjatywą w powiecie wejherowskim. Uroczyste otwarcie w niedzielę, 18 września.
Wiejska Kuźnia Pamięci"Kaszëbsczi Kùńszt" to kolejna inicjatywa zachowania w pamięci i świadomości lokalnych społeczeństw osób ważnych, charakterystycznych wydarzeń, wyjątkowych miejsc - w ramach realizacji zadania Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego ze środków współfinansowanych przez Narodowy Instytut Wolności.
Józef Kieliński był z zawodu kołodziejem, zajmował się również rogarstwem. Tej niezwykłej sztuki rękodzielniczej nauczył się od swojego ojca.
W programie WKP będzie min. odsłonięcie tablicy upamiętniającej miejsce, w którym pracował Pan Józef. Ponadto prelekcja Romana Drzeżdżona na temat zwyczaju zażywania tabaki na Kaszubach oraz powstawania wyrobów z rogu, głównie tabakier. Krótki pokaz gry na rogu myśliwskim. Występ Zespołu Kaszëbskô Rodzëzna, pokaz filmu Fundacji "Aby chciało się chcieć" pt. "Diabelska rola" oraz rozmowa z rodziną p. Józefa.
Dzięki uprzejmości dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach p. Barbary Kąkol będzie można zobaczyć wypożyczone z muzeum na czas trwania WKP eksponaty z rogu. Ich ekspozycja będzie umieszczona w warsztacie p. Józefa, który na czas trwania Kuźni zostanie przemieniony na tymczasowe mini muzeum. Na uczestników wydarzenia czeka również poczęstunek.
Wiejska Kuźnia Pamięci - o Józefie Kielińskim ze Strzepcza - ROZMOWA: