91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 25.11.2024 r.
Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens


Od 29 lipca Polacy spłacający kredyt hipoteczny w złotych, przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, mogą złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe i poczuć finansową ulgę.


W piątek 29 lipca także PKO Bank Polski udostępnił wnioski o rządowe wakacje kredytowe. Ta forma rządowego wsparcia umożliwia skorzystanie z ośmiu miesięcy bez spłaty rat kredytu do końca 2023 roku - spłatę kredytu można zawiesić na 2 miesiące w trzecim i na 2 miesiące w czwartym kwartale 2022 roku oraz po 1 miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Łącznie więc zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego możliwe jest właśnie na 8 miesięcy w latach 2022 – 2023. Mogą to zrobić osoby, które zaciągnęły kredyt w złotych przed 1 lipca 2022 roku oraz ich umowa nie kończy się do 31 grudnia 2022 r.
Klienci PKO Banku Polskiego „wakacyjne” wnioski mogą składać w serwisie internetowym iPKO, korespondencyjnie pod wskazany na stronie internetowej banku adres oraz osobiście w oddziale. Najłatwiej oczywiście zrobić to można drogą internetową - w serwisie transakcyjnym iPKO ten proces jest prosty i intuicyjny. Po zalogowaniu klient PKO Banku Polskiego wybiera „Moje sprawy”, następnie „Dyspozycje i zaświadczenia” i na liście wniosków dla kredytu hipotecznego wybiera „Rządowe zawieszenie spłaty kredytu (rządowe wakacje kredytowe 2022-2023)” oraz kredyt. Złożenie wniosku w ten sposób zajmuje 2-3 minuty. Elektronicznie pierwszym etapie można wnioskować o zawieszenie spłaty kredytu w III kwartale 2022 r, a po 8 sierpnia będzie można złożyć wniosek na wszystkie okresy, w których kredytobiorca planuje skorzystać z rządowych wakacji kredytowych.
Jeśli ktoś woli porozmawiać z bankowym doradcą wtedy może przyjść do oddziału banku, wyjaśnić wątpliwości i złożyć jeden wniosek o rządowe wakacje kredytowe osobiście - na wszystkie okresy, w których chce skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu.
To wsparcie w spłacie złotowych kredytów hipotecznych jest dla wielu polskich rodzin odczuwalną ulgą w portfelu, a jednocześnie daje możliwość zachowania płynności finansowej w obecnych gospodarczo niepewnych czasach. Warto pamiętać, że z tej ulgi mogą skorzystać osoby, które wzięły kredyt przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, czyli kupiły mieszkanie i w nim mieszkają, a nie mogą ci, którzy wydali kredyt np. na mieszkanie na wynajem.