91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 04.10.2022 r.
Imieniny: Rozalia, Franciszek, Konrad

"Ave Maria, czyli zdrowaś Mario"  - było motywem przewodnim sierpniowego, ostatniego już koncertu XL Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zatytułowanego "Ave Maria w Raju Maryi" w kartuskiej kolegiacie.


W świątecznym koncercie maryjnym udział wzięli: Anna Fabrello - sopran, Tatiana Szczepankiewicz-Maliszewska - sopran, Jacek Szymański - tenor, Dariusz Wójcik - bas/recytacja a na organach grała Katarzyna Olszewska, dyrektor artystyczny festiwalu od 2007 r. Kościół był pełen. Słuchacze mogli otrzymać płytę z nagraniami utworów prezentowanych w ramach tego koncertu a wolne datki zostaną przekazane do kartuskiego hospicjum.

W związku z jubileuszem Katarzyna Olszewska przypomniała historię kartuskich koncertów. 

XL Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - koncert finałowy cz.1:

XL Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - koncert finałowy cz. 2:

Pierwszy koncert w zabytkowym wnętrzu kartuskiej świątyni odbył się w 1947 podczas poświęcenia organów. Jednak koncert rozpoczynający coroczny cykl muzycznych spotkań odbył się w 1983 roku. Na świeżo odrestaurowanych organach zagrał dr Franz Kessler z Niemiec, a z koncertem pieśni wystąpił chór Świętej Cecylii. Tak narodziły się Kartuskie Letnie Koncerty Organowe, które na stałe wpisały się do kalendarza imprez kulturalnych, nieustannie budząc artystyczne wzruszenia i emocje. Przez wiele lat opiekę artystyczną nad koncertami sprawowała Regina Trapkowska. Dzięki jej wielkiemu zaangażowaniu, niezwykłej przychylności kartuskich proboszczów oraz władz Gminy Kartuzy, mogliśmy gościć w Kartuzach wielu wirtuozów gry na różnych instrumentach oraz światowej sławy śpiewaków. Do tej pory w latach 1983 - 2019 w kartuskiej Kolegiacie odbyło się ogółem 140 koncertów. Na koncertach tych wystąpiło około 250 artystów z różnych krajów z całego świata. Kartuskie Letnie Koncerty Organowe od samego początku ich organizacji, charakteryzowały się dużą różnorodnością wykonywanego repertuaru, prezentowanego instrumentarium oraz wykonawców, dlatego w 2008 roku cykl koncertów w kartuskiej Kolegiacie postanowiono nazwać Kartuskim Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej.

Kierownikiem artystycznym festiwalu została Katarzyna Olszewska, która dba o kontynuację chlubnych tradycji kartuskich koncertów oraz o ich wysoki poziom artystyczny. 

 Galeria zdjęć