91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 08.02.2023 r.
Imieniny: Piotr, Jan, Hieronim

Podczas XXIII Światowego Zjazdu Kaszubów w Brusach burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński otrzymał klëkę - znak organizacji kolejnego zjazdu Kaszubów. To szczególne wyróżnienie, gdyż w 2023 roku stolica powiatu kartuskiego będzie obchodzić 100-lecie nadania praw miejskich.


Bogaty był program XXXIII Zjazdu Kaszubów w Brusach - nie mogło w nim zabraknąć stałych punktów - przejazdu pociągiem Transcassubia, tym razem i z północy, i z południa regionu, przemarszu, jarmarku, wspólnej modlitwy i zabawy. Mszę św. w samo południe odprawił ks. bp diecezjalny Ryszard Kasyna.

Kartuzy na Zjeździe Kaszubów w Brusach - M.G. Gołuński:

W popołudniowej części zjazdu było też granie na rekord na diabelskich skrzypcach. Jednocześnie zagrało 39 osób do melodii "Hej tu u nas na Kaszebach."

XXIII Światowy Zjazd Kaszubów w Brusach - rekord gry na diabelskich skrzypcach:

Zjazdy Kaszubów organizowane są od 1999 roku, kiedy to wszystkie tereny zamieszkałe przez Kaszubów znalazły się w jednym województwie - pomorskim. Pierwszy zjazd odbył się w Chojnicach, które odłączono od województwa kujawsko-pomorskiego i wcielono do województwa pomorskiego.  Kolejne Zjazdy odbyły się w Helu, Wejherowie, Kartuzach, Słupsku, Kościerzynie, Łebie, Gdyni, Brusach, Gdańsku, Bytowie, Pucku, Lęborku, Sopocie, Władysławowie, Pruszczu Gdańskim, Redzie, Wdzydzach, Rumi oraz Luzinie, by w 2019 r. wrócić ponownie do Chojnic. Z powodu pandemii nie było zjazdu w 2020 r., a rok później odbył się w Pucku.

I Zjazd Kaszubów w Chojnicach wspomina Justyna Barwina Myszka:

Galeria zdjęć

(Fot. R. Kamiński)