Iz 26,1-6; Ps 118; Mt 7,21.24-27
„O Panie, Ty nas wybaw, O Panie, daj nam pomyślność”. Adwent staje się szansą na ponowne spotkanie i doświadczenie obecności Boga w naszym życiu. Dzięki Chrystusowi, który przyszedł na świat, nieustanie mogę spotykać się z Nim, oczekując jednocześnie ostatecznego spotkania na końcu czasów. Chrystus towarzyszy każdemu człowiekowi, lecz nie każdy człowiek jest w stanie to towarzyszenie dostrzec. Jest wiele powodów, które powodują taki stan rzeczy. My jednak świadomi obecności Boga w naszym życiu chcemy otworzyć się na jego Słowo.
„Na skale był utwierdzony”. Chodzi o dom naszego życia, który posiada solidny fundament. Jest nim Chrystus. Bóg nie obiecuje łatwego życia bez burz i nawałnic. Daje jednak gwarancje, że ufając Mu, otwierając się na Jego natchnienia, przetrwamy wszelkie trudności i kłopoty.
Doświadczyć Jego obecności znaczy tyle, co umocnić fundamenty życia. Adwent niech będzie czasem odbudowy tego, co zostało osłabione i zniszczone. „O Panie, Ty nas wybaw, O Panie, daj nam pomyślność”.
Ks. A. Drzycimski
4 grudnia - św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Według legendy - św. Barbara była córką bogatego poganina Dioskura z Heliopolis w Bitynii (Azja Mniejsza). Ojciec wysłał ją na naukę do Nikodemii, gdzie zetknęła się z chrześcijaństwem. Pod wpływem Orygenesa z Aleksandrii przyjęła chrzest i złożyła ślub czystości. Ojciec dowiedziawszy się o tym – postanowił wydać ją za mąż. Najpierw umieścił ją w wieży, gdzie była zmuszana do wyrzeczenia się wiary. Później była oskarżona i poddana torturom. Dwukrotnie miał ją odwiedzić anioł , który uleczył jej rany , podał Komunię św. i okrył płaszczem. Barbara poniosła śmierć męczeńską w Nikodemii ( lub Heliopolis) ok. 305 roku. Wykonawcą wyroku miał być jej ojciec.
W VI wieku cesarz Justynian sprowadził relikwie do Konstantynopola. Stamtąd zostały zabrane do Wenecji, wreszcie trafiły do Torcello, gdzie znajdują się w kościele św. Jana Ewangelisty. Jest jedną z Czternastu Wspomożycieli.
Anna Tusznio