Piątek, XI tygodnia zwykłego, 19 czerwca
Jakie posiadam skarby ? Co dla mnie jest bezcennym skarbem? Z reguły myśli nasze biegną do rzeczy materialnych, dóbr doczesnych i …wartości konta osobistego w banku! A to wszystko rzeczy przemijające i w sumie, w ostatecznym rozrachunku, nic nie warte. Logika świata i logika Boża to dwie rożne perspektywy „spojrzenia” na świat , innych i siebie.
Podczas spotkania katecheta pytał dzieci o ich skarby. Dzieci przekomarzały się co w ich mniemaniu stanowiło o skarbie i wyliczały: nowy rower, laptop, kład … a jedna z dziewczynek, taka zawsze nieśmiała, skromna i cichutka mówi z dumą: a nasza mama wciąż nam powtarza, że największym skarbem dla niej i dla taty jesteśmy my, piątka dzieci. Cała klasa się roześmiała….
Co i gdzie gromadzimy ze skarbów naszego życia?! Pan Jezus zaprasza nas do spojrzenia w swoje serce i …w niebo. Kontekst nieba ukazuje się nam jako jedyne bezpieczne „miejsce”. To jest miejsce trwałe. Zasoby tam „odłożone” procentują. Więc pytajmy o nasze pragnienia… Pytamy siebie o realną obecność Boga w naszym życiu.
Z kontekstu Ewangelii, a szczególnie Kazania na Górze, możemy odczytać tych, którzy otrzymają zapłatę, dobrze „ulokowali” dobra: to ci, którzy spełniają uczynki sprawiedliwości bez przechwalania się nimi; to ci, którzy dają jałmużnę bez rozgłosu; to ci, którzy się modlą w ukryciu; to ci, którzy poszczą nie dla ludzkiej opinii; to ci, którzy miłują bliźniego jak siebie samego… Czy utożsamiam się z nimi?!
Potrzeba nam światła, które pozwala nam na orientację, dobrą nawigację w życiu. W blasku Boga nigdy nie chodzimy w ciemności. Oto zaproszenie do szczerego, prostego życia według Bożych przykazań.
Ks. Antoni Bączkowski
19 czerwca – św. Romualda, opata
Św. Romuald urodził się w Rawennie około 956 roku. Kiedy asystował ojcu przy pojedynku i był świadkiem jak jego ojciec zabił swego poprzednika – postanowił pokutować za nią, jakby sam ją popełnił. Schronił się w klasztorze benedyktyńskim św. Apolinarego w Rawennie, gdzie już pozostał.
Został opatem, założył kilkanaście klasztorów, stworzył podwaliny zakonu kamedułów w Toskanii. Odznaczał się licznymi umartwieniami, czuwaniem , modlitwą. Zmarł w klasztorze Val di Castro w pobliżu Ancony, 19 czerwca 1027 roku.
Anna Tusznio