Jedność w prawdzie
Biblijny zapis Bożego Słowa, nie zostanie poszerzony o kolejne księgi. Ale Dzieje Apostolskie, w pewnym sensie otrzymują nowe rozdziały. Potwierdza się w nich aktualność wcześniejszych. Przestroga św. Pawła skierowana do Kościoła w Efezie pozostaje aktualna i dziś. Mówił on: „Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając trzody. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów”. Konieczna zatem jest czujność, aby pozostać przy Chrystusie, pomimo zmieniających się okoliczności życia. Kościół spełnia swoją misję, gdy w nauczaniu i praktyce życia jest wierny Bogu i Jego przykazaniom.
Troska św. Pawła o jedność odpowiada modlitwie Jezusa z Wieczernika: „Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno”. Prawdziwa jedność z Bogiem i między ludźmi budowana jest na fundamencie prawdy. Dzisiejsza Ewangelia kończy się słowami Jezusa: „Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie”. Wierność prawdzie niejednokrotnie dużo kosztuje. Bywa, że nawet życie.
Ks. Janusz Chyła
20 maja – św. Bernardyna ze Sieny, kapłana
Św. Bernardyn urodził się w Massa Carrara koło Sieny w 1380 roku. Jako franciszkanin z zakonu braci mniejszych posługiwał chorym w szpitalach. Przeprowadził reformę zakonu franciszkanów przywracając surowa obserwę, zwłaszcza pod względem ubóstwa ( stąd franciszkanie obserwanci, zwani w Polsce bernardynami). Otrzymawszy święcenia - poświęcił się głoszeniu Ewangelii. Jego słynne kazania dawały cudowne rezultaty; stał się apostołem całej Italii.
Święty uczy pokory, gdyż mimo, że był obsypywany zaszczytami – pozostał człowiekiem pokornym, starający się jak najlepiej wykorzystać talenty, jakimi obdarzył go Bóg. Zmarł w 1444 roku.
Anna Tusznio