Fragmenty czytań mszalnych dobrane na ostatnie dni Okresu Zmartwychwstania Pańskiego podprowadzają nas pod Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Nie inaczej jest w przypadku dzisiejszej Ewangelii. We fragmencie przeznaczonym na dziś słyszymy słowa Jezusa: „Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi” (J 16,13). Kolejne wydarzenia w historii rodzącego się Kościoła pokazały, że Duch Święty skutecznie umacniał uczniów Pana, którzy dzięki Niemu mogli dokonywać wielkiego dzieła ewangelizacji.
Zapał studzi jednak pierwsze czytanie. Jego autor (św. Łukasz) opisuje porażkę św. Pawła. Apostoł Narodów dokonał wielkich rzeczy: przemawiał z mocą, nawracał i chrzcił pogan, zakładał gminy chrześcijańskie. Dziwi nas fakt, że w rozmowie z ówczesnymi mędrcami (w Atenach na Areopagu) poniósł klęskę. Czyżby Duch (który dotąd go wspierał) nie zadziałał wystarczająco skutecznie?... Raczej chodzi o ludzkie serca, które potrafią trwać w zatwardziałości tak wielkiej, że nawet sam Bóg nie zdoła ich przekonać (gdyż są na Niego zamknięte). A poza tym ten cały ateński kryzys uczy pokory, najpierw Pawła, potem nas. Czasem trzeba przegrać jedną czy drugą bitwę, aby nie uwierzyć we własną wielkość i skuteczność, ale aby prosić Boga (ciągle i intensywnie) o pomoc w wygraniu całej wojny. Pawłowi się ostatecznie udało.
ks. Wojciech Kardyś
13 maja – NMP z Fatimy
Dnia 13 maja 1917 roku miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej w Fatimie. Łaski tej dostąpiły dzieci: 10 – letnia Łucja i jej kuzyni: 9- letni Franciszek wraz z swą 7- letnią siostrą. Maryja zapewniała dzieci, że przychodzi z Nieba i prosiła dzieci, by odmawiały różaniec prosząc o pokój dla świata.
Maryja objawiła się dzieciom 6 razy, zawsze 13-tego podczas kolejnych miesięcy. 13 października ,podczas szóstego objawienia , przedstawiła się jako Matka Boża Różańcowa. Wzywała ludzi, by nie obrażali Boga, a na znak prawdziwości swych objawień na oczach blisko stu tysięcy ludzi czyni cud, zwany ,,cudem słońca”.
Św. Jan Paweł II powiedział, że ,,całe orędzie fatimskie jest wezwaniem do nawrócenia i pokoju”. Twierdził, że Orędzie Fatimy zawierające całą Ewangelię i stanowiące dziedzictwo ludzkości jest nieustannym echem słów Maryi :,, Czyń to, co On ci powiedział”. Jezus bowiem wzywa nas, byśmy się spotkali sami z sobą, z innymi i z Bogiem. Sprzeciwia się przemocy, nadaje sens cierpieniu. Stał się człowiekiem, abyśmy naśladowali Jego miłość do bliźniego.
13 maja 2000 roku Jan Paweł II beatyfikował w Fatimie Franciszka i Hiacyntę Marto, dwójkę dzieci, którym w 1917 roku objawiła się wielokrotnie Matka Boża.
Kilka dni po pielgrzymce św. Jan Paweł II powiedział:
,,Z Fatimy rozpowszechnia się na cały świat orędzie nawrócenia i nadziei, które zgodnie z chrześcijańskim objawieniem jest głęboko wpisane w dzieje. Odwołując się do życiowych doświadczeń, wzywa ono wierzących, aby modlili się usilnie o pokój na świecie i aby przez pokutę otwierali serca na nawrócenie. Jest to najprawdziwsza Ewangelia Chrystusa, przypomniana naszemu pokoleniu, szczególnie dotkliwie doświadczonemu przez dziejowe wydarzenia. Wezwanie, jakie Bóg skierował do nas za pośrednictwem Najświętszej Panny, w pełni zachowuje do dziś swą aktualność”. Papież zachęcał wówczas też do poddania się przewodnictwu Maryi:
,,Drodzy bracia i siostry, przyjmijmy światło płynące z Fatimy: poddajmy się przewodnictwu Maryi. Jej Niepokalane Serce niech będzie naszą ucieczką i drogą wiodącą do Chrystusa. Niech błogosławieni pastuszkowie orędują za Kościołem, aby odważnie podążał naprzód w swojej ziemskiej pielgrzymce i z niezłomną wiernością głosił Ewangelię zbawienia wszystkim ludziom!”. ( Św. Jan Paweł II, Rzym 17 maja 2000).
Anna Tusznio