Zbliża się koniec roku liturgicznego. Pojutrze I niedziela Adwentu. Dlatego teksty liturgii słowa w tych ostatnich dniach wskazują na bliskość królestwa Bożego i wypełnienie się odwiecznego planu Boga, w którego centrum jest zbawienie człowieka.
Rok liturgiczny to przestrzeń osobistego spotkania z Chrystusem. W tym czasie "Kościół odsłania całe misterium Chrystusa, począwszy od Wcielenia i Narodzenia aż do Wniebowstąpienia, do dnia Zesłania Ducha Świętego oraz oczekiwania błogosławionej nadziei i przyjścia Pańskiego. W ten sposób obchodząc misteria Odkupienia, Kościół otwiera bogactwa zbawczych czynów i zasług swojego Pana, tak że one uobecniają się niejako w każdym czasie, aby wierni zetknęli się z nimi i dostąpili łaski zbawienia".
Dlatego w dzisiejszej Ewangelii czytamy o drzewie, które wypuszcza pąki sygnalizując w ten sposób bliskość lata, które jest pełnym rozwinięciem kwiatu, pełnią życia.
Tym drzewem jestem ja. Po roku uczestnictwa w tajemnicach Chrystusa powiniem zacząć wydawać owoce. Albowiem, aby żyć z Chrystusem w Jego królestwie, konieczne jest upodobnienie się do Niego. Mam być po prostu pięknym człowiekiem.
ks. Andrzej Megger
28 listopada – św. Jakuba z Marchii, prezbitera
Jakub Gangala urodził się w 1394 roku w Marchii Ankońskiej nad Adriatykiem. Pochodził z ubogiej rodziny. Studiował na wielu włoskich uczelniach, co zawdzięczał wujowi.
Następnie wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Święcenia kapłańskie przyjął w 1420 roku. Wyróżniał się wiedzą i świętością życia. Był legatem Stolicy Apostolskiej. Zasłynął jako misjonarz – przewędrował całe Włochy, dotarł do wielu państw europejskich, gdzie krzewił kult do Najświętszego Sakramentu. Ewangelizując zauważał potrzeby społeczne. Zakładał montes pietatis, czyli banki pobożne, w których biedni mogli zaciągnąć kredyt na niski procent. Zmarł w Neapolu 28 listopada 1476 roku. Został kanonizowany przez Benedykta XIII w 1726 roku.
Anna Tusznio