Rozmowa Chrystusa z Nikodemem przynosi do naszego życia wiele mądrości i nowości. Z tego spotkania Nauczyciela z nauczycielem wiele możemy się dowiedzieć. Dziś liturgia słowa odkrywa przed nami prawdę na temat tego skąd powinna pochodzić nasza siła. Jeśli pochodzi od Boga to będzie to moc zwycięska, a my będziemy myśleli i żyli po Bożemu. Mamy wtedy niezwykłą szansę, nie tylko na ziemskie szczęście, ale nade wszystko na życie wieczne z Bogiem. Na pewno potrzeba patrzeć ku Bogu i od Niego oczekiwać mocy, która przemienia nasze życie. Kto żyje z Bogiem na ziemi, będzie żył z Nim w niebie.
Druga strona tej prawdy mówi, a właściwie ostrzega, aby swego serca nie oddawać temu co ziemskie, aby nie utonąć w doczesności. Serce bowiem nie może jednocześnie być zanurzone w sprawach ziemskich i oddane Panu Bogu. Gdy przesyci się materialnymi sprawami może nie mieć ochoty i siły poszukiwać Boga. Trzeba zatem szukać mocy Ducha, która przychodzi od Boga, aby pięknie wykorzystać dar życia.
Ks. Damian Klajst
16 kwietnia – św. Benedykta Józefa Labre
Św. Benedykt Józef Labre urodził się we Francji w 1748 roku. Otrzymał staranne, religijne wychowanie. Jako młodzieniec próbował życia zakonnego, jednak nie pozostał w żadnym z zakonów, w których krótki czas przebywał, by rozeznać swoje powołanie. Zaczął pielgrzymować, żyjąc z jałmużny i praktykując całkowite ubóstwo.
Ostatnie lata spędził w Rzymie, odwiedzając liczne kościoły. W Wielką Środę, 16 kwietnia 1783 roku znaleziono go na schodach kościoła Matki Bożej dei Monti. Był zupełnie wyczerpany. Zmarł tego samego dnia w komórce, którą mu litościwie użyczono. Miał wtedy zaledwie 35 lat. Pochowano go w kościele, przy którym go znaleziono.
Św. Benedykt jest przykładem wschodniego ascetyzmu; tego żebrzącego pielgrzyma lub wędrownego świętego nazwano ,,szaleńcem Chrystusowym”. Uczy pokory, wyrzeczeń z miłości do Boga.
Anna Tusznio